Wujek Dobra Rada - najlepsze porady BiznesCzym różni się adwokat od radcy prawnego? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Czym różni się adwokat od radcy prawnego?

Czym różni się adwokat od radcy prawnego?

Zdarza się, że mamy problem prawny do rozwiązania i nie wiemy do kogo zwrócić się, aby nam doradził. Adwokat i radca prawny to często wymieniane po sobie terminy, jednakże warto wiedzieć, że są to dwa całkowicie odmienne zawody, chociaż w ostatnim czasie coraz częściej widoczne jest zacieranie się pomiędzy nimi granic. Warto dowiedzieć się, czym różni się adwokat od radcy prawnego, aby na przyszłość nie tylko zaoszczędzić sobie nerwów, ale również pieniędzy i czasu związanego z poszukiwaniami.


Adwokat

Adwokat https://www.kancelaria-rzeszow.com/ to zawód, który polega na świadczeniu kompleksowej pomocy prawnej. Działania adwokata są regulowane przez ustawę "prawo o adwokaturze", na której podstawie funkcjonuje samorząd adwokacki, adwokaci prowadzą własne działalności, a także przeprowadzane są egzaminy. Co należy do głównych zadań adwokata? Przede wszystkim powinien on udzielać porad prawnych, a także sporządzać opinie prawne. W jego mieniu leży występowanie przed urzędami i sądami oraz opracowywanie projektów akt prawnych.

Radca prawny

Jakich czynności podejmuje się natomiast radca prawny? Przede wszystkim należy wspomnieć, że zawód radcy prawnego również jest regulowany przez ustawę "o radcach prawnych" z 1982 roku. Do tej pory radca prawny mógł wyłącznie świadczyć pomoc prawną, jednakże na skutek ustawy z 2015 roku radca prawny może również występować jako obrońca w sprawach karnoskarbowych oraz karnych, jeżeli wykonuje on zawodu w stosunku pracy, lecz na umowie cywilnoprawnej, w odpowiedniej spółce lub w kancelarii radcy prawnego. Tak więc zadaniem radcy prawnego jest również udzielanie konsultacji oraz porad prawnych, opracowywanie aktów prawnych oraz występowanie przez poszczególnymi sądami i urzędami.

Podsumowanie, czyli jakie są pomiędzy nimi różnice?

Istotną różnicą pomiędzy radcą prawnym a adwokatem jest fakt, że radca prawny może być zatrudniony u konkretnego przedsiębiorcy na podstawie umowy o pracę, natomiast adwokat może prowadzić samodzielną działalność gospodarczą lub pracować jako wspólnik spółki.

Dodaj komentarz

Robert
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Zawsze mnie to ciekawiło, tym bardziej, że potrzebuje takiej osoby do swojej firmy.

Daria
Dodano:
0
0

W dzisiejszych czasach większość ludzi nie dostrzega różnic między zawodem radcy prawnego a adwokatem.

Ewa
Dodano:
0
0

Dzięki tej publikacji dowiedziałam się jakie są różnice między tymi zawodami.


Najciekawsze porady... motyl noga...

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Hi wujek-dobra-rada.pl Administrator! my name’s Eric and I...
Medycyna estetyczna nabiera szybko popularność w...
Interesujący temat artykułu
W ofercie jest coraz więcej różnych zabiegów
Trzeba pamiętać, że wiele piekarni dodaje do pieczywa...
Po przeczytaniu artykułu zrozumiałem więcej o działaniu...
Oczywiście że hotelarstwo to opłacalny biznes,ale wcale to...
porada: Zsypy do gruzu
Takie z zsypy są niezastąpione podczas większych remontów