Wujek Dobra Rada - najlepsze porady BiznesKsięgowość w firmie Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Księgowość w firmie

Księgowość w firmie

Kiedy decydujesz się na założenie własnej działalności gospodarczej musisz mieć na uwadze bardzo ważny i istotny element. Otóż prowadzenie własnej firmy wiąże się jednocześnie z koniecznością prowadzenia rachunkowości w tejże instytucji. Co to oznacza? W wielkim skrócie ujmując chodzi tu o to, aby prowadzić ewidencję sfery księgowej.


komplet dokumentów

Dokładniej mówiąc, raz na jakiś czas w każdym podmiocie gospodarczym pojawia się stosowna kontrola ze strony urzędu skarbowego. Wówczas wymaganiem numer jeden jest zestaw odpowiednich dokumentów. I ważne, aby w zestawie tych dokumentów było wszystko co interesuje wnikliwych urzędników. Fikus wymaga więc wszelkich, nawet najdrobniejszych rachunków czy też umów oraz faktur.

zestaw dowodów

Co jednak określić można jako dokumenty księgowe? Dokumentacja księgowa nazywana jest fachowo przez fiskus dowodami księgowymi lub dowodami źródłowymi. W tej kategorii można natomiast wymienić swego rodzaju podkategorie takie jak dowody zewnętrzne obce, dowody zewnętrzne własne, dowody wewnętrzne oraz dowody zbiorcze.

rodzaje

Pod pierwszym pojęciem dowodów zewnętrznych obcych rozumie się wszelkie dokumenty, które otrzymywane są od klientów danych firm, kontrahentów i tak dalej. Mogą to więc być faktury, rachunki, rozliczenia. Drugi termin odnosi się natomiast do papierów wystawianych przez podmiot gospodarczy, które tworzone są w celu przekazania ich kontrahentowi. Trzeci termin odnosi się zaś do dokumentacji wewnątrzorganizacyjnej. A dokładniej są to wszelkie dokumenty związane z rozliczeniami umów przykładowo umowy zlecenia, czy umowy o pracę. Dowodem zbiorczym z kolei określić można chociażby raport kasowy.

Dodaj komentarz

Kasia
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Podstawą każdej stabilnej firmy jest odpowiednia księgowość w firmie i zorganizowanie. Zawód księgowego jest dość odpowiedzialny.

Jolanta
Dodano:
0
0

W zawodzie księgowej ważna jest dokładność i przede wszystkim wiedza, dotycząca sfery księgowej.

~Benia
Dodano:
0
0

Księgowość w firmie jest bardzo ważna, aby wszystko się zgadzało.Najlepiej należy zatrudnić do tego osobę,która ma już doświadczenie w tym kierunku.


Najciekawsze porady... motyl noga...

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Good day, My name is Eric and unlike a lot of emails you...
Good day, My name is Eric and unlike a lot of emails you...
Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…...
Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…...
Cool website! My name’s Eric, and I just found your site...
Moim zdaniem zdecydowanie bardziej pewne są nieruchomości...
`Szkolenia BHP są najważniejsze dla zachowanie komfortu i...
Marketing szeptany w środowisku medycznym to działania,...