Wujek Dobra Rada - najlepsze porady Dom i OgródDziwny ogród, czyli wizja odpoczynku Mehoffera Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Dziwny ogród, czyli wizja odpoczynku Mehoffera

berlin-1571046-1920.jpg

Obraz „Dziwny ogród” polskiego malarza i grafika Józefa Mehoffera zdobył wielka popularność. Powstał on podczas wypoczynku artysty wraz z rodziną w Siedlcach koło Krakowa. Był on pokazywany na wielu wystawach, na których budził zachwyt w oczach krytyków. Ale co tak naprawdę przedstawia i co miał na myśli jego autor podczas malowania działa?


Dziwny ogród- ten tytuł doskonale pasuje do obrazu. Widzimy na nim bowiem ogród wypełniony drzewami, zielenią, owocami i kwiatami. Znajdują się w nim trzy osoby. W oddali widzimy kobietę ubraną w strój przypominający ludowy, na przodzie kobietę w ciemnej, ciężkiej sukni i kapeluszu w tym samym kolorze, a obok niej, na pierwszym planie nagiego chłopca z kwiatami w dłoni.
Pada na niego najwięcej światła, więc rzuca się on w oczy zaraz po spojrzeniu na dzieło. Z opisów obrazu dowiadujemy się, że chłopiec jest synem Mehoffera, kobieta w sukni jego żoną, a postać w tle opiekunką. Nie sposób jednak nie zwrócić uwagi na jeszcze jeden element obrazu- wielką ważkę lecącą nad głowami wszystkich osób spacerujących po sadzie.
Dla jednych zakłóca ona sielankowość chwili, jest jakby niepasującym elementem, dla innych stanowi dowód na obecność w obrazie artysty, ponieważ prawdopodobnie pojawiła się ona przed jego oczami podczas malowania obrazu i dlatego umieścił on ją w takim rozmiarze w jego górnej części. Ważka pozostaje niezauważona przez uczestników spaceru, więc nie znajdowała się w ich otoczeniu, a już na pewno nie była takich rozmiarów, w jakich przedstawia je autor.
Mehoffer w obrazie Dziwny Ogród łączy w ciekawy sposób naturalizm, przedstawienie jednej ze scen ze swojego życia rodzinnego z abstrakcyjna wizja ważki. Ogród przez niego ukazany jest piękny, zachwycający i wielobarwny, ale też dziwny, ponieważ zawiera nie pasujący do niego element.
Ważka namalowana jest również w innym stylu. Można dostrzec bowiem jej płaskie zarysowanie i nie wchodzenie w szczegóły budowy owada, podczas gdy na obrazie Mehoffer ukazuje wiele detali przyrody czy choćby skupia się na fałdach sukni żony. Jedno jest pewne- obraz jest piękny i skupia się na afirmacji życia oraz obcowania z naturą. Być może ważka jest wskazówką, że chwile te są ulotne i należy cieszyć się każdą z nich, zanim coś zaburzy nasze szczęście.

Dodaj komentarz

Ewa
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Ciekawy artykuł


Najciekawsze porady... motyl noga...

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Ładnie wyglądają
Ciekawy artykuł
Dobry pomysł na ozdobienie zasłon
Ładnie się prezentują
Dokładnie tak, jeżeli ktoś chcę się w swoim domu czuć...
Ciekawy artykuł
Pod namiotem zawsze jest śmiesznie. Na wiosnę wybieramy się...
Racja, jasny pokój idealnie pasuje do małego dziecka :D