Wujek Dobra Rada - najlepsze porady Dom i OgródKrzyk- jeden z najdroższych obrazów świata Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Krzyk- jeden z najdroższych obrazów świata

berlin-1571046-1920.jpg

Jednym z obrazów Edwarda Muncha jest „Krzyk”. Dzieło to jednych przeraża i niepokoi, innych zachwyca i ujmuje swoją prostotą, a zarazem tajemniczym charakterem. Jedno jest jednak pewne, Krzyk doskonale oddaje cechy ekspresjonizmu i dzieł powstających na początku XX wieku. Przy okazji jest on jednym z najdroższych dzieł malarskich.


Ekspresjonizm narodził się w XX wieku w Niemczech. Jego najwybitniejsi przedstawiciele to Vincent van Gogh, Paul Gauguin czy właśnie Edward Munch. Styl ten wyróżnia się abstrakcyjnym podejściem do tematu, żywymi kolorami, deformowaniem kształtów oraz ich celowym zamalowaniem, a także wywoływaniem skrajnych uczuć.
Obrazom ekspresjonistycznym towarzyszą silne emocje, może to być strach, niepokój, odraza, jak i pozytywne odczucia. Obok takich dzieł nie przechodzi się jednak obojętnie. Jednym z najbardziej charakterystycznych obrazów Muncha jest właśnie „Krzyk”, który świetnie oddaje atmosferę i najważniejsze cechy stylu ekspresjonizmu.
Sam artysta tak się nim zafascynował, że namalował go 4 razy, w każdym wykorzystując nieco inne kolory, jednak główna konwencja dzieła pozostała taka sama. Jego najlepiej zachowana wersja została sprzedana w domu aukcyjnym w Nowym Jorku za 120 mln dolarów. Kupiec był anonimowy, zadzwonił jedynie podczas aukcji. Z pewnością jednak zależało mu na posiadaniu jednego z najpopularniejszych dzieł na świecie. 
 Na obrazie widoczna jest krzycząca postać, nieco zdeformowana, na której twarzy widzimy przerażenie i strach, obejmuje ona dłońmi twarz w akcie rozpaczy lub też zatyka samo sobie uszy. Znajduje się ona na moście, a za nią widoczne są niewyraźne sylwetki dwóch innych osób. Wokół zachodzi słońce, pełno jest czerwieni, żółtego i pomarańczu, przez co obraz ma jeszcze silniejsze przesłanie. Kolory te potęguje błękit i granat, które rozlane obok jaskrawego nieba wskazują na obecność wody, prawdopodobnie morza. Sam autor tłumaczy, ze obraz pokazuje na krzyk natury, jej obecność w naszym życiu. Podejrzewa się jednak, że mogła na jego powstanie wpłynąć również choroba psychiczna siostry Muncha i obraz wyraża jej stan ducha. Jest to z pewnością dzieło pełne dynamizmu oraz emocji, obojętne z jakiego powodu powstało. Należy je podziwiać za kunszt i sam pomysł ukazania krzyku, który tkwi w każdym z nas.

Dodaj komentarz

~Kaja
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Świetny artykuł. Nie wiedziałam, że to jeden z najdroższych obrazów świata. Zachęcam do przeczytania tego artykułu.

Krystyna
Dodano:
0
0

Ciekawi mnie interpretacja obrazu krzyk.

~Damian
Dodano:
0
0

Ten obraz to po prostu klasyk. Mam jego rekonstrukcje ułożoną z puzzli.


Najciekawsze porady... motyl noga...

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your...
Miałem kiedyś okazję zwiedzać zakład produkcyjny PZL...
Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your...
Hey, this is Eric and I ran across wujek-dobra-rada.pl a few...
Ja bym wybrał szafkę z lustrem bo wtedy otrzymujemy 2 w jednym
Zgadzam się z komentarzem poniżej, łóżko jest...
Takie ogrodzenie pięknie wygląda gdy jest porośnięte...
Dla mnie fotel gamingowy musi być skórzany i dbający o...