Wujek Dobra Rada - najlepsze porady Dom i OgródKrzyk- jeden z najdroższych obrazów świata Ocena 5 na podstawie 7 komentarzy

Krzyk- jeden z najdroższych obrazów świata

berlin-1571046-1920.jpg

Jednym z obrazów Edwarda Muncha jest „Krzyk”. Dzieło to jednych przeraża i niepokoi, innych zachwyca i ujmuje swoją prostotą, a zarazem tajemniczym charakterem. Jedno jest jednak pewne, Krzyk doskonale oddaje cechy ekspresjonizmu i dzieł powstających na początku XX wieku. Przy okazji jest on jednym z najdroższych dzieł malarskich.


Ekspresjonizm narodził się w XX wieku w Niemczech. Jego najwybitniejsi przedstawiciele to Vincent van Gogh, Paul Gauguin czy właśnie Edward Munch. Styl ten wyróżnia się abstrakcyjnym podejściem do tematu, żywymi kolorami, deformowaniem kształtów oraz ich celowym zamalowaniem, a także wywoływaniem skrajnych uczuć.
Obrazom ekspresjonistycznym towarzyszą silne emocje, może to być strach, niepokój, odraza, jak i pozytywne odczucia. Obok takich dzieł nie przechodzi się jednak obojętnie. Jednym z najbardziej charakterystycznych obrazów Muncha jest właśnie „Krzyk”, który świetnie oddaje atmosferę i najważniejsze cechy stylu ekspresjonizmu.
Sam artysta tak się nim zafascynował, że namalował go 4 razy, w każdym wykorzystując nieco inne kolory, jednak główna konwencja dzieła pozostała taka sama. Jego najlepiej zachowana wersja została sprzedana w domu aukcyjnym w Nowym Jorku za 120 mln dolarów. Kupiec był anonimowy, zadzwonił jedynie podczas aukcji. Z pewnością jednak zależało mu na posiadaniu jednego z najpopularniejszych dzieł na świecie. 
 Na obrazie widoczna jest krzycząca postać, nieco zdeformowana, na której twarzy widzimy przerażenie i strach, obejmuje ona dłońmi twarz w akcie rozpaczy lub też zatyka samo sobie uszy. Znajduje się ona na moście, a za nią widoczne są niewyraźne sylwetki dwóch innych osób. Wokół zachodzi słońce, pełno jest czerwieni, żółtego i pomarańczu, przez co obraz ma jeszcze silniejsze przesłanie. Kolory te potęguje błękit i granat, które rozlane obok jaskrawego nieba wskazują na obecność wody, prawdopodobnie morza. Sam autor tłumaczy, ze obraz pokazuje na krzyk natury, jej obecność w naszym życiu. Podejrzewa się jednak, że mogła na jego powstanie wpłynąć również choroba psychiczna siostry Muncha i obraz wyraża jej stan ducha. Jest to z pewnością dzieło pełne dynamizmu oraz emocji, obojętne z jakiego powodu powstało. Należy je podziwiać za kunszt i sam pomysł ukazania krzyku, który tkwi w każdym z nas.

Dodaj komentarz

~Adam
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Przydatny artykuł

~Ela
Dodano:
0
0

Na pierwszy rzut oka to ten obraz nie wygląda jakby miał być najdroższym obrazem świata

~Ada
Dodano:
0
0

Interesujący artykuł

~Katarzyna
Dodano:
0
0

Ciekawy artykuł

~Kaja
Dodano:
0
0

Świetny artykuł. Nie wiedziałam, że to jeden z najdroższych obrazów świata. Zachęcam do przeczytania tego artykułu.

Krystyna
Dodano:
0
0

Ciekawi mnie interpretacja obrazu krzyk.

~Damian
Dodano:
0
0

Ten obraz to po prostu klasyk. Mam jego rekonstrukcje ułożoną z puzzli.


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Sennik to rodzaj specjalnego słownika, który zawiera...
Czy osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką?...
Jakie warunki trzeba spełnić żeby ogłosić upadłość...
Hi wujek-dobra-rada.pl Admin! Eric here with a quick thought...
Kuchnia powinna być zawsze zrobiona na wymiar, aby dobrze ja...
Pogoda jest teraz nieprzewidywalna i zmienia się bardzo...
Bardzo fajne pomysły na prezent dla mamy. Wygodny fotel...
Gdy stanęłam przed wyborem projektanta wnętrz, portfolio...