Wujek Dobra Rada - najlepsze porady Dom i OgródRóżnica pomiędzy radcą prawnym a adwokatem Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Różnica pomiędzy radcą prawnym a adwokatem

berlin-1571046-1920.jpg

Często kiedy chcemy prosić o poradę prawną wahamy się pomiędzy wyborem radcy prawnego a adwokata. Te dwa zawody, chociaż są do siebie zbliżone, to jednak różnią się od siebie w kilku kwestiach. Poza tym jednak tak naprawdę w wielu sprawach możemy korzystać z pomocy jednego czy drugiego i nie ma to żadnego znaczenia.


dwa zawody, wspólna specjalizacja

Radca prawny (prawnik Rzeszów), jak i adwokat to dwa zawody, które łączy specjalizacja prawnicza. Doskonale znają oni przepisy prawa i są w nich biegli, dzięki czemu mogą świadczyć usługi dla osób, które nie orientują się w sprawach prawnych. Można ich prosić o poradę, zapytać o to, co nam przysługuje i jak ogólnie wygląda dana sprawa, a najważniejsze czy mamy szansę na jej wygranie, czy raczej powinniśmy znaleźć inne rozwiązanie np.: spróbować jeszcze raz się dogadać z daną osobą czy instytucją. Kiedy wybierzemy doświadczonego radcę prawnego lub adwokata, z pewnością nam oni pomogą, bez względu na to, do którego się zwrócimy. Jednak pomiędzy tymi dwoma zawodami jest kilka różnic jeśli się bliżej przyjrzeć ich kompetencjom oraz warunkom zatrudnienia. 

znaczące różnice

Radca prawny nie może reprezentować swojego klienta w przypadku spraw karnych czy związanych z przestępstwami skarbowymi. Adwokat zazwyczaj się specjalizuje w danej dziedzinie, jednak jego kompetencje są znacznie szersze i może on z powodzeniem występować w każdej sprawie. Po drugie radca prawny może być zatrudniony na zasadzie umowy o pracę. Adwokat zaś nigdy nie pracuje samodzielnie, na w własny rachunek. Jest on albo wspólnikiem w kancelarii albo jej pracownikiem. Z tego względu nie może zostać tak po prostu zatrudniony na osobną umowę. Jest ona zawierana z kancelarią, dla której on pracuje. Może jednak samodzielnie są prowadzić w ramach działalności gospodarczej, wówczas zatrudniamy jedynie jego, ale też w charakterze korzystania z usług kancelarii.

To podstawowe różnice pomiędzy wykonywaniem zawodu radcy prawnego i adwokata. Niezależnie, którego z nich wybierzemy, obydwu obowiązuje tajemnica zawodowa oraz mają oni za zadanie pomagać osobom fizycznym i prawnym, a także instytucjom, uświadamiając ich na temat przepisów prawa i doradzając dalsze postępowanie. 

Dodaj komentarz

Małgorzata
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Zgadzam się z tą publikacją. Jest to często mylony zawód.

Justyna
Dodano:
0
0

Dobry artykuł, w końcu dowiedziałam się na czym polegają te różnice między radcą a adwokatem. A myślałam, że to zupełnie to samo.


Najciekawsze porady... motyl noga...

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Czy osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką?...
Jakie warunki trzeba spełnić żeby ogłosić upadłość...
Hi wujek-dobra-rada.pl Admin! Eric here with a quick thought...
Ile kosztuje złożenie wniosku o upadłość konsumencką?...
Fajny pomysł na ozdobienie zasłon. Polecam
Najlepsze mebla dla pokoju dziecka są zawsze kolorowe i...
W porównaniu do innych, betonowe ogrodzenie można wykonać w...
Ważne jest, żeby kuchnia była tak zaplanowana aby...