Wujek Dobra Rada - najlepsze porady Dom i OgródSymbolizm w sztuce Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Symbolizm w sztuce

berlin-1571046-1920.jpg

Symbolizm to jeden z nurtów sztuki, dzięki któremu poprzez dzieła można przekazać znacznie więcej, niż to, co widzimy na pierwszy rzut oka. Jednak symbole kryją się nie tylko w obrazach malarzy tworzących w okresie powstania symbolizmu i jego rozkwitu, ale też wielu innych dziełach na przestrzeni lat. Można z nich odczytywać wiele znaczeń, przez co stają się ciekawe i ujmujące. 


Jeśli chodzi o sam symbolizm jako osobny nurt to powstał on na przełomie XIX i XX wieku. Nawiązywał on do modernizmu, ale i secesji. Wyrażał on dominację ducha nad ciałem, stawiał na pierwszym miejscu emocje i uczucia człowieka, wskazywał na jego los i zdarzenia z życia, jednak nie ujmował tematu wprost, a posługiwał się deformacją rzeczywistości.
Najbardziej znanymi przedstawicielami symbolizmu są Klimt, Munch, Moreau, Malczewski czy Mehoffer. Jednak nie tylko w ich dziełach można zauważyć symbole. Wielu innych twórców umieszcza je na swoich obrazach w celu przekazania odbiorcy ukrytego przesłania. Nie można ich odbierać wprost, ponieważ nie dotrzemy do tego komunikatu. Jest to zaś bardzo ważne, ponieważ tak naprawdę daje wiele życiowych wskazówek.
Artyści poprzez swoje dzieła przekazują nam życiową mądrość, swoje doświadczenia i wskazówki na temat tego, jak żyć, by być szczęśliwym czy uniknąć kłopotów. Możemy również odczytać na ich temat wiele informacji, dowiedzieć się co nimi kierowało podczas powstawania dzieła, jak się czuli, co ich martwiło, a co napawało radością. Obrazy dzięki symbolice są źródłem niekończących się informacji na temat artystów, jak i samego życia.
Jak nauczyć się je odczytywać? Z pewnością należy być wrażliwym na tego rodzaju przekaz. Jeśli ktoś nie lubi obcować ze sztuką i nie ma ochoty na zagłębianie się w jej ukryty sens, to z pewnością niewiele zobaczy. Kiedy jednak jesteśmy otwarci na doznania, chcemy wejść w ukryty sens obrazów, z czasem nauczymy się go odczytywać. Na pewno umiejętność tą trzeba ćwiczyć, bo jak wiadomo to praktyka czyni mistrza. Pomoże nam też zgłębianie symboliki powstałych dzieł, czytanie o nich i odwiedzanie galerii sztuki. Z czasem nauczymy się sami je analizować, rozpoznawać znaki oraz łączyć je w spójną całość.

Dodaj komentarz

Ksawery
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Myślę że każdy artysta w swoich dziełach zawarł jakiś symbolizm.


Najciekawsze porady... motyl noga...

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your...
Hey, this is Eric and I ran across wujek-dobra-rada.pl a few...
My name’s Eric and I just came across your website -...
My name’s Eric and I just came across your website -...
Kuchnia w restauracji powinna być dobrze zaprojektowana, a...
Jak dawać prezenty to tylko w takich pudełkach. Oprócz...
Według mnie drewno jest ponadczasowe, dlatego podczas wyboru...
Bez rolet na oknie dachowym w moim pokoju nie dałoby się...