Zmiany w prawie pracy

berlin-1571046-1920.jpg

W tym roku w Kodeksie prawa pracy pojawiły się istotne zmiany. Płaca minimalna wzrosła o 70 złotych brutto, a badania lekarskie są ważne także u nowego pracodawcy. Umowy o pracę terminowe będą mogły trwać tylko 33 miesiące, po tym czasie przejdą w czas nieokreślony. Co więcej składki ZUS będą musieli płacić także członkowie rad nadzorczych.


Zmiany

Od 1 stycznia 2015 minimalne wynagrodzenie wynosi 1750 złotych brutto. Skorzystają na tym najbardziej zarabiający najmniej, bo pracodawcy będą zmuszeni ponieść im płacę do wymaganej kwoty minimalnej. Wzrosną też kwoty odprawy dla pracownika zwolnionego nie z jego winy, odszkodowania od pracodawcy dopuszczającego się mobbingu czy dodatku za pracę w godzinach nocnych. Pracownik zmieniający pracę nie będzie musiał również robić nowych badań lekarskich. Jeśli będzie on wykonywał pracę na podobnym stanowisku, a poprzedni pracodawca nie stwierdził do niej przeciwwskazań może on okazać aktualne badania. Zmianie uległy co więcej przepisy dotyczące umów terminowych. Można na nich przepracować tylko 33 miesiące, po tym czasie umowa musi przejść na czas nieokreślony.

Wprowadzono również istotne nowelizacje w okresie wypowiedzeń umowy, które będą trwać od 2 tygodni (po okresie pracy krótszym niż 6 miesięcy) do pół roku (po pracy na stanowisku ponad 3 lata). Na okresie wypowiedzenia pracownik może być także zwolniony z obowiązku pracy, ale nadal będzie musiał otrzymywać wynagrodzenie. Nałożono także obowiązek płacenia podatków przez członków rady nadzorczej. Muszą oni ponosić koszty z tytułu ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Będą oni musieli płacić składki od dnia powołania do rady nadzorczej i aż do odwołania z funkcji. Nadal jednak nie będzie ich obejmowało ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady... motyl noga...

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your...
Miałem kiedyś okazję zwiedzać zakład produkcyjny PZL...
Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your...
Hey, this is Eric and I ran across wujek-dobra-rada.pl a few...
Mikrofalówki są bardzo pomocne dla osób starszych. My...
http://mewkid.net/who-is-redistina/ - Tadalafil 20 Mg Cialis...
Piękne miasto warte zobaczenia, jak i cała Grecja, mnóstwo...
Ja już nigdy nie zdecydowałbym się na dywan bo jestem...