Wujek Dobra Rada - najlepsze porady TechnologieJakie zastosowanie w transporcie kolejowym mają tworzywa kompozytowe? Ocena 5 na podstawie 5 komentarzy

Jakie zastosowanie w transporcie kolejowym mają tworzywa kompozytowe?

Jakie zastosowanie w transporcie kolejowym mają tworzywa kompozytowe?

Tworzywa kompozytowe są materiałami lekkimi, które składają się z różnorodnych materiałów charakteryzujących się nie tylko odmienną strukturą, ale również właściwościami, dzięki czemu można dowolnie modyfikować trwałość czy elastyczność materiału konstrukcyjnego. Tworzywa kompozytowe niezwykle chętnie są wykorzystywane w produkcji lotniczych zespołów, np. kanałów i wlotów powietrza, klejenia metalowych pokryć skrzydeł czy kadłubów. Coraz chętniej ze wspomnianego materiału korzysta branża transportowa — produkowane są specjalne tworzywa kompozytowe przeznaczone do transportu kolejowego, ponieważ ich zastosowanie umożliwi przyniesienie oszczędności związanych z użyciem energii i spadku emisji dwutlenku węgla.


Gdzie wykorzystuje się kompozyty w kolei?

Współcześnie elementy dla kolejnictwa wykonane z kompozytu wykorzystuje się przede wszystkim do stworzenia komponentów konstrukcyjnych, które nie pełnią funkcji nośnej, natomiast wciąż najpopularniejszym materiałem do budowy podwozi jest stal. Elementy kompozytowe w kolejnictwie będą szczególnie korzystne, ponieważ nie korodują i nie podlegają procesom gnicia, a ich lekka konstrukcja umożliwia zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Co więcej, konstrukcje kompozytowe świetnie tłumią hałas i drgania, a przygotowane tworzywa kompozytowe pod infrastrukturę kolejową mogą charakteryzować się dobrą izolacją termiczną i zwiększoną odpornością na ogień.

Kto produkuje tworzywa kompozytowe na Podkarpaciu?

Na terenie województwa podkarpackiego działa producent kompozytów Tworzywa Sztuczne PZL Mielec, który wykonuje kompozytowe podzespoły przeznaczone dla kolei oraz dla transportu publicznego. Producent kompozytów dla kolei w swojej ofercie przedstawia między innymi elementy, dzięki którym można wykonać pulpit maszynisty, wyposażenia pociągu, jak również elementy zewnętrzne i wewnętrzne pociągów i tramwajów.

Dodaj komentarz

~Katarzyna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Przydatny artykuł

~Ela
Dodano:
0
0

Przydatne informancje

~Adam
Dodano:
0
0

Zakład produkcyjny PZL Mielec robi pozytywne wrażenie

~Rafał
Dodano:
0
0

Ciekawy artykuł

Karol
Dodano:
2
0

Miałem kiedyś okazję zwiedzać zakład produkcyjny PZL Mielec - robi wrażenie.


Najciekawsze porady... motyl noga...

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Czy osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką?...
Jakie warunki trzeba spełnić żeby ogłosić upadłość...
Hi wujek-dobra-rada.pl Admin! Eric here with a quick thought...
Ile kosztuje złożenie wniosku o upadłość konsumencką?...
Ciekawy artykuł
Ja polecam internet światłowodowy niż radiowy
Program antywirusowy od zawsze jest ze mną i nie narzekam na...
Ciekawy artykuł