Wujek Dobra Rada - najlepsze porady TechnologieManometr ciśnienia — do czego służy? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Manometr ciśnienia — do czego służy?

Manometr ciśnienia — do czego służy?

Manometr ciśnienia to niewielkie urządzenie o mało skomplikowanym mechanizmie, które jest niezwykle użyteczne w ocenie sprawności instalacji gazowej. Manometr ciśnienia potocznie zwany ciśnieniomierzem to urządzenie, które wykonuje pomiary ciśnienia gazu lub cieczy. Jest to podstawowy miernik używany w ciepłownictwie, gazownictwie, wodociągach, a nawet hydraulice oraz wiele więcej. Manometr mierzy ciśnienie względem otoczenia, co odróżnia go od urządzenia, jakim jest barometr. Najpopularniejszym rodzajem manometru jest manometr ciśnienia sprężynowy rurkowy, który znany jest pod nazwą ciśnieniomierze ze sprężyną rurkową Bourdona.


budowa manometru

Wspomniany powyżej manometr składa się z rurki wygiętej w łuk lu b z wielu zwojów rurki, która została nazwana od nazwiska konstruktora mechanizmu. Jeden koniec rurki jest przymocowany do obudowy — to właśnie przez niego doprowadzane jest do rurki ciśnienie, natomiast drugi koniec rurki jest połączony z układem wskazującym nam ciśnienie.
Dzięki takiemu mechanizmowi rurka pełni jednocześnie rolę sprężyny powrotnej. Rurka może nieco się wyprostować pod wpływem wzrostu ciśnienia — ta zmiana powoduje zmianę położenia końca zamkniętego ze wskazówką. Przedstawione działanie manometru jest niezwykle proste i skuteczne, dzięki czemu manometry z rurką z Bourdona są obecnie najczęściej wykorzystywanymi manometrami. Obudowa owego manometru może być wykonana ze stali nierdzewnej, tworzywa sztucznego, a także czarnej blachy. Zazwyczaj manometry ciśnienie są urządzeniami bezobsługowymi i nie potrzebują konserwacji, jednakże w przypadku instalacji gazowych zaleca się kontrolę w celu sprawdzenia poprawności działania. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia manometru należy go bezzwłocznie wymienić.

Dodaj komentarz

Irek
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Przydatne urządzenie. Pomyślę o zakupie.

~Bogdan
Dodano:
0
0

Ciekawy artykuł.


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Sennik to rodzaj specjalnego słownika, który zawiera...
Czy osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką?...
Jakie warunki trzeba spełnić żeby ogłosić upadłość...
Hi wujek-dobra-rada.pl Admin! Eric here with a quick thought...
Po wprowadzeni metody Lean Manufacturing do produkcji...
Mam doświadczenie w branży cukierniczej i muszę przyznać,...
W naszym kraju raczej nie występują trzęsienia ziemi...
Branża medyczna często korzysta z edukacyjnych webinarów.