Wujek Dobra Rada - najlepsze porady TechnologieParowniki wodne i elektryczne Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Parowniki wodne i elektryczne

Parowniki wodne i elektryczne

Parownik to urządzenie stosowane do zamiany danej cieczy w stan gazowy lub odparowania jej części w celu ochłodzenia temperatury substancji. Najczęściej są one dzielone na wodne i elektryczne. W parownikach wodnych czynnikiem grzewczym jest płyn, które nie ulega zamarzaniu, w elektrycznych natomiast źródło ciepła stanowią grzałki elektryczne zanurzone w cieczy.


Parowniki są stosowane w wielu mechanizmach i instalacjach np.: klimatyzacji czy gazownictwie. W przemyśle gazowniczym parowniki używa się do naturalnego odparowywania gazu w celu zwiększenia jego ilości niezbędnej do właściwego funkcjonowania danej instalacji. Następuje to w wyniku podgrzewania go w postaci ciekłej. Parowniki są więc swoistymi wymiennikami ciepła, do których zbiornika wpada gaz w stanie ciekłym i jest poddawany procesowi odparowywania przy użyciu odpowiedniej temperatury. Temperatura ta jest wytwarzana dzięki gorącej wodzie- parowniki wodne lub grzałkom elektrycznym- parowniki elektryczne. Warto zwrócić uwagę na popularne parowniki LPG od Gasconcept.
Znajdują się wśród nich zarówno modele elektryczne, jak i wodne.

Właściwe działanie parownika gazowego jest ograniczone proporcjami dostarczonej do niego mieszaniny propan-butan. Parownik jest w stanie przemienić w stan gazowy nawet sam butan, jednak należy zwrócić uwagę na ogólny stan instalacji, ponieważ po wyjściu gazu ze zbiornika może dojść do rekondensacji (przejście z powrotem w stan ciekły). W zbiorniku musi również panować minimalne ciśnienie do zamiany cieczy w stan gazowy. Aby nie doszło do rekondensacji gazu, niezbędna jest właściwa izolacja rurociągu pomiędzy parownikiem a odbiornikiem. Budując instalację gazową należy zwrócić uwagę nie tylko na skład mieszaniny gazowej, ale również ciśnienie instalacji oraz temperaturę otoczenia. Zalecane jest więc używanie substancji o możliwie niskim ciśnieniu.

Nie tylko parowniki, ale również reduktory oraz manometry gwarantują właściwe funkcjonowanie instalacji gazowej. Ciśnieniomierze pomagają w kontrolowaniu stanu cieczy, natomiast reduktory nie dopuszczają do powstania wyższego ciśnienia niż jest ono wymagane do prawidłowego działania urządzeń gazowniczych.

Dodaj komentarz

Wacław
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Na takich sprzętach nie można oszczędzać


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Czy osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką?...
Jakie warunki trzeba spełnić żeby ogłosić upadłość...
Hi wujek-dobra-rada.pl Admin! Eric here with a quick thought...
Ile kosztuje złożenie wniosku o upadłość konsumencką?...
Pomocny artykuł
Ciekawa publikacja. Temat konferencji nie jest mi obcy.
Mam doświadczenie w branży cukierniczej i muszę przyznać,...
Polecam Maxton