Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaAparat ortodontyczny - rodzaje, zakładanie i higiena Ocena 5 na podstawie 11 komentarzy

Aparat ortodontyczny - rodzaje, zakładanie i higiena

Aparat ortodontyczny - rodzaje, zakładanie i higiena

Założenie aparatu ortodontycznego to skuteczny sposób na uzyskanie pięknych i prostych zębów. Co więcej, prawidłowo ułożone zęby ułatwiają dbanie o czystość całej jamy ustnej i znacznie rzadziej ulegają paradontozie czy próchnicy. Aparaty ortodontyczne mogą być noszone zarówno przez dorosłych, jak i dzieci lub młodzież. Specjalnie z myślą o najmłodszych pacjentach stworzono aparaty kolorowe oraz ciekawie zdobione. Nieprawidłowo ułożony zgryz znacznie utrudnia rozgryzanie, powoduje wady wymowy i sprzyja rozwojowi chorób jamy ustnej.


Rodzaje aparatów ortodontycznych

Dziś widok metalowego drucika na zębach nikogo już nie dziwi. Aparaty ortodontyczne stosuje się w celach leczniczych i estetycznych. Pomagają pozbyć się kompleksów wynikających z nieładnego uśmiechu, poprawiając tym samym komfort życia. Rozróżnić można kilka rodzajów aparatów ortodontycznych. Najczęściej spotkamy się z aparatami stałymi oraz ruchomymi. Ruchome wersje zalecane są szczególnie w przypadku dzieci między 2 a 12 rokiem życia.
Dzięki temu rozwiązaniu zęby mleczne wychylają się w odpowiednią stronę, dzięki czemu zęby stałe zyskają miejsce na prawidłowy rozwój. Podczas takiego leczenia bardzo ważna jest współpraca na liniach dziecko - rodzice - lekarz. Obowiązkiem rodziców jest dopilnowanie, by maluch rzeczywiście nosił aparat tak, jak zaleca ortodonta Rzeszów . Dzięki temu po zakończonym leczeniu uda się ocenić, czy będzie konieczna kontynuacja i założenie np. aparatu stałego. Co więcej, należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych i wymianach aparatu ruchomego na nowy wraz ze wzrostem dziecka.
W przypadku dzieci, aparaty stałe zakładane są wtedy, kiedy ma ono już wszystkie zęby stałe. W przypadku dorosłych często bywa tak, że wraz z leczeniem ortodontycznym konieczne jest wykonanie odpowiednich zabiegów protetycznych lub zastosowanie implantów. Wśród dorosłych pacjentów dużą popularnością cieszą się nowoczesne aparaty lingwalne. Tego typu aparat mocowany jest na wewnętrznej stronie zębów, przez co jest on zupełnie niewidoczny dla otoczenia. Decyzję o wyborze takiego aparatu zawsze należy konsultować z ortodontą.

Jak się przygotować do założenia aparatu ortodontycznego?

Założenie aparatu ortodontycznego musi być poprzedzone kilkoma działaniami. Przede wszystkim konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, obrazującego stan kości i zębów oraz zdjęcie stanu zębów sprzed leczenia. Następnie należy udać się do stomatologa, który naprawi wszystkie ubytki i oczyści zęby z kamienia i osadu. Ostatnim krokiem jest wykonanie gipsowego odcisku zębów. Na jego podstawie możliwe będzie opracowanie optymalnego ułożenia zębów oraz wybór najbardziej odpowiadającego aparatu.

Jak wygląda zakładanie aparatu ortodontycznego?

W zależności od pacjenta, założenie aparatu ortodontycznego może mieć miejsce podczas jednej wizyty, albo musi być poprzedzone założeniem separacji (elastycznych elementów między zębami trzonowymi). Tydzień później powinna nastąpić kolejna wizyta, w trakcie której ortodonta usunie separację i przymocuje do zębów trzonowych pierścienie. Na tak przygotowane zęby nakleja się zamki, na których umieszcza się ligatury trzymające metalowy łuk.
To ten element będzie wywierał nacisk na zęby tak, że korekcie ustawienia ulegną nawet ich korzenie. Osoby zamierzające nosić aparat ortodontyczny muszą być świadome, że co około miesiąc będą musiały przychodzić na wizyty kontrolne. Dzięki nim lekarz sprawdzi postępy w leczeniu i porówna stan zębów sprzed leczenia ze stanem faktycznym. Przy każdej wizycie nastąpi także zmiana ustawienia aparatu. Cały proces leczenia ortodontycznego wymaga naprawdę długiego czasu. Mimo iż jest do sprawa indywidualna, zwykle aparat stały nosi się przez około dwa lata.

Jak dbać o higienę jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego?

Rutyna czyszczenia jamy ustnej ulega znacznej zmianie w momencie założenia aparatu ortodontycznego. Obecność ciał obcych w jamie ustnej zawsze powoduje pozostawanie większej ilości resztek jedzenia. Dlatego też posiadacze aparatów ortodontycznych muszą myć zęby po każdym posiłku. Wraz ze standardową szczoteczką zaleca się stosowanie specjalnej, pozwalającej dokładnie wyczyścić przestrzenie międy zębami i aparatem. Dodatkowo, warto zaprzyjaźnić się z nicią dentystyczną oraz specjalistycznymi płynami do płukania jamy ustnej.
Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to spora inwestycja. Oprócz samej ceny aparatu, w koszt leczenia należy wliczyć też cenę leczenia przed założeniem oraz każdorazową wizytę kontrolną po założeniu łuku. Z pewnością warto podjąć się tego wyzwania, bo piękny i zdrowy uśmiech nie tylko poprawi samopoczucie i komfort życia, ale też uchroni przed wieloma chorobami zębów i dziąseł.

Dodaj komentarz

~Adam
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Aparat ortodontyczny jest bardzo dobrym sposobem na poprawę zgryzu

~Ela
Dodano:
0
0

Przydatne porady

~Katarzyna
Dodano:
0
0

Aparat ortodontyczny jest ważny jeżeli chcemy uzyskać prawidłowy zgryz

~Rafał
Dodano:
0
0

Ciekawy artykuł na temat aparatu ortodontycznego

Wiki
Dodano:
0
0

Miałam założony aparat ortodontyczny przed dwa lata, dzięki temu pozbyłam się krzywego zgryzu.

Alina
Dodano:
0
0

Bardzo obawiam się założenia aparatu ortodontycznego. Mam nadzieję, że niesłusznie.

Karolina
Dodano:
0
0

Jeszcze kilka lat temu aparat ortodontyczny często bywał wstydliwą sprawą. Obecnie zrobiła się swego rodzaju moda na noszenie aparatu i nie stanowi to już żadnego źródła kompleksów.

~Magda
Dodano:
0
0

Wybór dobrego aparatu ortodontycznego jest ważne aby nasz uśmiech po skończonym leczeniu wyglądał ładnie.

~Anna
Dodano:
0
0

Bardzo treściwy artykuł. Dużo przydatnych informacji na temat aparatu ortodontycznego.

~Amanda
Dodano:
0
0

Dobrą opcją dla dzieci jest wybór kolorowych gumeczek na aparacie. Po wyborze swojego ulubionego koloru, dziecko z radością nosi aparat.

~Natalia
Dodano:
0
0

Ważnym etapem przy zakładaniu aparatu na zęby jest wybór stomatologa. Trzeba kierować się opinią innych pacjentów i wybrać najlepszego ortodontę, który sprawi że nas uśmiech będzie piękny.


Ostatnio komentowane porady

Sennik to rodzaj specjalnego słownika, który zawiera...
Czy osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką?...
Jakie warunki trzeba spełnić żeby ogłosić upadłość...
Hi wujek-dobra-rada.pl Admin! Eric here with a quick thought...
Ciekawy artykuł
Bardzo dużo informacji w tym artykule.
Warto zwracać uwagę czy ktoś z naszych bliskich nie jest...
Dużo stresu jest z makijażem ślubnym ale nie potrzebnie,...