Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaBól, obrzęki, ociężałość nóg, czy to początek niewydolności żylnej? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Ból, obrzęki, ociężałość nóg, czy to początek niewydolności żylnej?

Ból, obrzęki, ociężałość nóg, czy to początek niewydolności żylnej?

Przewlekła niewydolność żylna jest stanem, który wynika z zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych — zazwyczaj doprowadza ona do powstawania pajączków naczyniowych, żylaków, a także owrzodzeń żylnych, dlatego wszelkich objawów związanych z jej występowaniem nie wolno lekceważyć. Przewlekła niewydolność żylna jest chorobą dotykającą dużą część społeczeństwa — zdecydowanie częściej jednak jest ona spotykana u kobiet. Jak powstaje niewydolność żylna i jakie są jej objawy?


Czym jest niewydolność żylna?

Niewydolność żylna pojawia się, gdy zostaną uszkodzone żyły transportujące krew z kończyn dolnych w kierunku serca. Żeby krew mogła swobodnie pokonywać grawitacje, przemieszczając się od stóp ku górze, potrzeba sprawnie działających zastawek żylnych oraz pompy mięśniowej. Jeżeli któryś z wymienionych elementów zawodzi, krew zaczyna się cofać, czyli dochodzi do tzw. refluksu żylnego. Krew, która się cofa, zalega w żyłach i utrudnia wykonywanie im prawidłowej pracy. Zastój krwi w żyłach przyczynia się do ich nadmiernego rozszerzenia i uszkodzenia ścian żył, dlatego dochodzi do stanów zapalnych objawiających się obrzękami, przebarwieniami, a nawet owrzodzenia żylne.

Jakie są początkowe objawy niewydolności żylnej?

Do pierwszych objawów niewydolności żylnej należy uczucie ciężkości nóg i ogólny ból nóg, który zazwyczaj ustępuje po wypoczynku z uniesionymi nogami. W początkowej fazie choroby można również zauważyć obrzęki pojawiające się w okolicy stóp, kostek i łydek. Pacjenci skarżą się również na nocne skurcze mięśni — zazwyczaj łydek. Wraz z rozwojem niewydolności żylnej na nogach pojawiają się drobne pajączki, a także wystające żyły, które są miękkie w dotyku. Co więcej, na skórze mogą być widoczne przebarwienia w kolorze brązowo-czerwonym. Częstym objawem niewydolności żylnej jest również mrowienie i drętwienie nóg, a także odczuwalne kłucie i swędzenie, jak również tzw. zespół niespokojnych nóg.

Dodaj komentarz

a
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

pajączki to nie robią sie czasenm z jedzenia syfów i tłustych rzeczy ?


Najciekawsze porady... motyl noga...

Ostatnio komentowane porady

Hey there, I just found your site, quick question… My...
Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your...
Cool website! My name’s Eric, and I just found your site...
Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…...
Odkąd chodzę na siłownię czuje się bardo dobrze, ruch...
Nie wiedziałam że istnieje takie coś jak dermatologia...
Medycyna estetyczna daje obecnie bardzo dużo możliwości...
Najlepiej skorzystać z poleceń doświadczonych mam, które...