Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaBól, obrzęki, ociężałość nóg, czy to początek niewydolności żylnej? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Ból, obrzęki, ociężałość nóg, czy to początek niewydolności żylnej?

Ból, obrzęki, ociężałość nóg, czy to początek niewydolności żylnej?

Przewlekła niewydolność żylna jest stanem, który wynika z zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych — zazwyczaj doprowadza ona do powstawania pajączków naczyniowych, żylaków, a także owrzodzeń żylnych, dlatego wszelkich objawów związanych z jej występowaniem nie wolno lekceważyć. Przewlekła niewydolność żylna jest chorobą dotykającą dużą część społeczeństwa — zdecydowanie częściej jednak jest ona spotykana u kobiet. Jak powstaje niewydolność żylna i jakie są jej objawy?


Czym jest niewydolność żylna?

Niewydolność żylna pojawia się, gdy zostaną uszkodzone żyły transportujące krew z kończyn dolnych w kierunku serca. Żeby krew mogła swobodnie pokonywać grawitacje, przemieszczając się od stóp ku górze, potrzeba sprawnie działających zastawek żylnych oraz pompy mięśniowej. Jeżeli któryś z wymienionych elementów zawodzi, krew zaczyna się cofać, czyli dochodzi do tzw. refluksu żylnego. Krew, która się cofa, zalega w żyłach i utrudnia wykonywanie im prawidłowej pracy. Zastój krwi w żyłach przyczynia się do ich nadmiernego rozszerzenia i uszkodzenia ścian żył, dlatego dochodzi do stanów zapalnych objawiających się obrzękami, przebarwieniami, a nawet owrzodzenia żylne.

Jakie są początkowe objawy niewydolności żylnej?

Do pierwszych objawów niewydolności żylnej należy uczucie ciężkości nóg i ogólny ból nóg, który zazwyczaj ustępuje po wypoczynku z uniesionymi nogami. W początkowej fazie choroby można również zauważyć obrzęki pojawiające się w okolicy stóp, kostek i łydek. Pacjenci skarżą się również na nocne skurcze mięśni — zazwyczaj łydek. Wraz z rozwojem niewydolności żylnej na nogach pojawiają się drobne pajączki, a także wystające żyły, które są miękkie w dotyku. Co więcej, na skórze mogą być widoczne przebarwienia w kolorze brązowo-czerwonym. Częstym objawem niewydolności żylnej jest również mrowienie i drętwienie nóg, a także odczuwalne kłucie i swędzenie, jak również tzw. zespół niespokojnych nóg.

Dodaj komentarz

a
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

pajączki to nie robią sie czasenm z jedzenia syfów i tłustych rzeczy ?


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Odpowiednia pielęgnacja dłoni to postawa pięknego wyglądu...
Ciekawym zabiegiem jest iniekcja usieciowanym kwasem...
Warto wybrać drukarkę która ma dodatkowe funkcje.
Wybór drukarki niekiedy jest bardzo trudny.
Leczenie żylaków tylko za pomocą skleroterapii. Polecam....
Uwielbiam makijaż wieczorowy, bardziej mi odpowiada niż ten...
Higiena w tych czasach jest szczególnie ważna, tym bardziej...
Pracuję przy komputerze ale staram się dbać o moją...