Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaBól, obrzęki, ociężałość nóg, czy to początek niewydolności żylnej? Ocena 5 na podstawie 5 komentarzy

Ból, obrzęki, ociężałość nóg, czy to początek niewydolności żylnej?

Ból, obrzęki, ociężałość nóg, czy to początek niewydolności żylnej?

Przewlekła niewydolność żylna jest stanem, który wynika z zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych — zazwyczaj doprowadza ona do powstawania pajączków naczyniowych, żylaków, a także owrzodzeń żylnych, dlatego wszelkich objawów związanych z jej występowaniem nie wolno lekceważyć. Przewlekła niewydolność żylna jest chorobą dotykającą dużą część społeczeństwa — zdecydowanie częściej jednak jest ona spotykana u kobiet. Jak powstaje niewydolność żylna i jakie są jej objawy?


Czym jest niewydolność żylna?

Niewydolność żylna pojawia się, gdy zostaną uszkodzone żyły transportujące krew z kończyn dolnych w kierunku serca. Żeby krew mogła swobodnie pokonywać grawitacje, przemieszczając się od stóp ku górze, potrzeba sprawnie działających zastawek żylnych oraz pompy mięśniowej. Jeżeli któryś z wymienionych elementów zawodzi, krew zaczyna się cofać, czyli dochodzi do tzw. refluksu żylnego. Krew, która się cofa, zalega w żyłach i utrudnia wykonywanie im prawidłowej pracy. Zastój krwi w żyłach przyczynia się do ich nadmiernego rozszerzenia i uszkodzenia ścian żył, dlatego dochodzi do stanów zapalnych objawiających się obrzękami, przebarwieniami, a nawet owrzodzenia żylne.

Jakie są początkowe objawy niewydolności żylnej?

Do pierwszych objawów niewydolności żylnej należy uczucie ciężkości nóg i ogólny ból nóg, który zazwyczaj ustępuje po wypoczynku z uniesionymi nogami. W początkowej fazie choroby można również zauważyć obrzęki pojawiające się w okolicy stóp, kostek i łydek. Pacjenci skarżą się również na nocne skurcze mięśni — zazwyczaj łydek. Wraz z rozwojem niewydolności żylnej na nogach pojawiają się drobne pajączki, a także wystające żyły, które są miękkie w dotyku. Co więcej, na skórze mogą być widoczne przebarwienia w kolorze brązowo-czerwonym. Częstym objawem niewydolności żylnej jest również mrowienie i drętwienie nóg, a także odczuwalne kłucie i swędzenie, jak również tzw. zespół niespokojnych nóg.

Dodaj komentarz

~Rafał
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Nie można lekceważyć niewydolności żylnej

~Adam
Dodano:
0
0

Ciekawy artykuł

~Ela
Dodano:
0
0

Przydatne porady

~Katarzyna
Dodano:
0
0

Fajnie że poruszyliście taki ważny temat jakim jest niewydolność żylna

a
Dodano:
0
0

pajączki to nie robią sie czasenm z jedzenia syfów i tłustych rzeczy ?


Najciekawsze porady... motyl noga...

Ostatnio komentowane porady

Czy osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką?...
Jakie warunki trzeba spełnić żeby ogłosić upadłość...
Hi wujek-dobra-rada.pl Admin! Eric here with a quick thought...
Ile kosztuje złożenie wniosku o upadłość konsumencką?...
Najgorzej jest w przypadku kiedy panna młoda nie wie nawet...
Ciekawy artykuł
Uwielbiam paski wybielające, które przyniosły mi szybki...
Fajny artykuł, przedstawiający kilka sposobów na wybielenie...