Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaDyskopatia - przyczyny, objawy, leczenie Ocena 5 na podstawie 9 komentarzy

Dyskopatia - przyczyny, objawy, leczenie

Dyskopatia - przyczyny, objawy, leczenie

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. Uznaje się ją za początek choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Dyskopatia zaczyna się od dokuczliwego bólu części lędźwiowo-krzyżowej, a następnie zaczyna promieniować na całe kończyny dolne. Pojawia się także zwiększone napięcie mięśni oraz drętwienie, w wyniku czego kręgosłup sztywnieje. W dyskopatii dochodzi do drętwienia zarówno kończyn dolnych, jak i górnych. Chorobę tę można leczyć, ale zdecydowanie lepiej jest jej zapobiegać.


Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia określana jest także przepukliną kręgosłupa. Choroba pojawia się w następstwie przemieszczenia albo zmiany w jądrze miażdżystym. W tym przypadku jądro zaczyna uciskać pierścień, w efekcie czego zachodzą dolegliwości w postaci bólu, zaburzenia czucia, a nawet zaniku mięśni. Dyskopatia odcinka lędźwiowego powoduje ból, który może powodować również nieprawidłowości funkcjonowania pęcherza moczowego lub niedowład stopy.
Z kolei dyskopatia szyjna oddziałuje na kończyny górne powodując ich drętwienie oraz ból różnego natężenia. W tym przypadku mogą również wystąpić ograniczenia sprawności kręgosłupa szyjnego oraz zaburzenia równowagi. Zaawansowana dyskopatia, tj. bardzo uszkodzony krążek może wywołać nawet rwę kulszową.

Jakie są przyczyny dyskopatii?

Do najczęściej wymienianych przyczyn dyskopatii należy przeciążenie kręgosłupa w wyniku niewłaściwego dźwigania oraz pracy fizycznej. Schorzenie często dotyka także osoby zmagające się z otyłością, prowadzące mało aktywny tryb życia i narażone na nadmierne wibracje w trakcie długotrwałej jazdy samochodem.
Dyskopatia może być również efektem urazu lub kontuzji. Choroba dotyka najczęściej osoby miedzy 30 a 50 rokiem życia i występuje przede wszystkim u tych, którzy chorują na osteoporozę oraz są narażeni na stres.
Pierwszymi sygnałami, które powinny zwrócić naszą uwagę, są przede wszystkim dokuczliwe bóle kręgosłupa, utrudniające codzienne funkcjonowanie. Warto też mieć na uwadze powracające stany odrętwienia kończyn oraz uczucie ich osłabienia.

W jaki sposób leczy się dyskopatię?

Aby trafnie zdiagnozować dyskopatię, nie wystarczy tylko wywiad lekarski. Należy także wykonać kilka badań. Najbardziej przydatny będzie w tym przypadku rezonans magnetyczny MR. Na obrazach z rezonansu będzie widać nawet najmniejsze zmiany krążków międzykręgowych. Warto też zrobić tomografię komputerową, która pozwala zobaczyć struktury kostne, a także badanie radiologiczne RTG.
O sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz. W pierwszej kolejności chory zostaje skierowany na rehabilitację i zostaje mu dobrany odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz leczenie farmakologiczne. U pacjentów, u których terapia manualna nie przynosi efektów, stosuje się delikatnie inwazyjne metody dekompresji laserowej lub termicznej oraz specjalne zabiegi naprawcze. Kiedy okaże się, że powstał wolny odcinek w kanale kręgowym albo pod więzadłem, lub w przypadku przepukliny jądra, konieczne jest wykonanie operacji endoskopowej.

Zapobieganie dyskopatii

Rozwój dyskopatii zależy przede wszystkim od nas samych. To, jaki tryb życia prowadzimy i czy poddajemy kręgosłup częstym obciążeniom ma ogromny wpływ na to, czy zagraża nam ta choroba. Jeśli wykonujemy pracę fizyczną, warto od czasu do czasu skorzystać z profesjonalnego masażu, który rozluźni mięśnie, a także regularnie i poprawnie wykonywać zalecone ćwiczenia. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli dostarczyć organizmowi potrzebnych składników odżywczych, co również przyczyni się do poprawy kondycji tkanek okolic kręgosłupa. Warto także zadbać o wysoka jakość snu (odpowiedni materac) nawadnianie i utrzymanie właściwej postawy ciała.

Dodaj komentarz

Joanna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Warto zapobiegać dyskopatii.

Gosia
Dodano:
0
0

Regularnie korzystam z usług masażysty, bardzo dobrze to wpływa na mój kręgosłup.

Daria
Dodano:
0
0

Bardzo ciekawy artykuł. Bardzo dużo się dowiedziałam o dyskopatii. Polecam

Karolina
Dodano:
0
0

Dyskopatia to bardzo nieprzyjemna choroba. Trzeba jej zapobiegac.

Edyta
Dodano:
0
0

Artykuł godny polecenia.

~Hubert
Dodano:
0
0

Ciekawy artykuł opisujący czym jest i jak sobie radzić z dyskopatia.

~Marlena
Dodano:
0
0

Uciążliwe schorzenie nie życzę nikomu, przez tydzień nie mogłam ruszyć się z łózka

~Ewa
Dodano:
0
0

Uciążliwe schorzenie, które szybko nie leczone powoduje okropny ból.

~MArek
Dodano:
0
0

Bardzo uciążliwe schorzenie, czasami nie mogłem wstać z łóżka, bo tak bolał mnie kręgosłup. Rehabilitacja okazała się pomocna, była ciężka i długotrwała ale skuteczna. Nie warto zwlekać, tylko jak najszybciej rozpocząć rehabilitację.


Ostatnio komentowane porady

Sennik to rodzaj specjalnego słownika, który zawiera...
Czy osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką?...
Jakie warunki trzeba spełnić żeby ogłosić upadłość...
Hi wujek-dobra-rada.pl Admin! Eric here with a quick thought...
Kiedyś z pewnością zdecyduję się na poprawę wyglądu...
Zaciekawił mnie zabieg laserowego usuwania żylaków.
Dermatologia estetyczna jest dobrym zabiegiem
porada: Mezoterapia
Ciekawa metoda na odmłodzenie organizmu