Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaGdzie najczęściej występują żylaki? Ocena 5 na podstawie 6 komentarzy

Gdzie najczęściej występują żylaki?

Gdzie najczęściej występują żylaki?

Zmiany świadczące o niewydolności żylnej najczęściej uwidaczniają się na obszarze kończyn dolnych. Najpowszechniejszą formą są żylaki po przyśrodkowej stronie uda i na łydce. To właśnie tam zazwyczaj powstają nieestetyczne zmiany w postaci wybrzuszeń naczyń. Często zauważalne są również przebarwienia, a dodatkowo pacjenci uskarżają się na uczucie ciężkości i zmęczenia w nogach oraz swędzenie skóry. Dlaczego to właśnie ten obszar ciała jest najbardziej narażony na powstawanie tego typu patologii?


Przyczyny żylaków nóg

Żylaki powstające w okolicy przyśrodkowych stron ud oraz na łydkach spowodowane są niewydolnością jednego z największych naczyń składających się na układ powierzchniowy - czyli żyły odpiszczelowej. Rozpoczyna się ona w okolicy pachwiny i ciągnie aż do kostki. Posiada bardzo liczne dopływy, dlatego zbiera krew z dużej partii części przyśrodkowej obu kończyn. Gdy dochodzi do zaburzeń pracy zastawek, krew zaczyna cofać się i zamiast płynąć w kierunku serca, zalega w dolnych partiach. Ściany żył ulegają przez to rozparciu i poszerzeniu. Żylaki powodują również problem dla mikrokrążenia, dlatego wielu pacjentów zauważa zaczerwienie i zmiany koloru skóry na kończynach dolnych. Występuje również uporczywe swędzenie, a w bardziej zaawansowanych przypadkach pojawiają się wypryski i owrzodzenia.

U kogo mogą wystąpić żylaki?

Problem żylaków dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. Niestety w ostatnich latach zauważa się wzrost ich występowania u coraz młodszych osób. Żylaki wśród dzieci i młodzieży szkolnej nie stanowią już odosobnionych przypadków. Niekiedy uwarunkowane są genetycznie, ale duży wpływ mają również czynniki środowiskowe. Jako przyczynę wskazuje się często tryb siedzący i małą ilość ruchu. Z drugiej strony, osoby pracujące w pozycji stojącej i uprawiające wyczynowo sport również również cierpią na żylaki z powodu przeforsowania żył. Problemowi temu warto zapobiegać poprzez zdrowy styl życia. W sytuacji, gdy pojawią się pierwsze objawy nie warto zwlekać. Niewydolne żyły można w wielu przypadkach wyleczyć nieinwazyjnymi zabiegami. Obecnie operacje chirurgiczne przeprowadza się tylko w ciężkich postaciach żylaków. 

Dodaj komentarz

Adrianna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Żylaki to mój duży kompleks, muszę udać się do specjalisty z tym problemem.

Bartek
Dodano:
0
0

Bardzo ciekawy artykuł. W mojej rodzinie występowały żylaki. Boję się, że też mogę mieć.

Beata
Dodano:
0
0

Jeśli zauważymy żylaki na naszych nogach warto od razu się tym zainteresować. Można im zapobiec.

Adam
Dodano:
0
0

Miałem problemy z żylakami, bardzo pomogła mi klinika dr Palucha.

Natalia
Dodano:
0
0

Pracuję przy komputerze ale staram się dbać o moją aktywność ruchową. Obserwuję stan moich żył aby w razie niepokojących objawów od razu udać się do specjalisty.

~Karol
Dodano:
0
0

Jestem młodą osobą, cały dzień pracuje przy komputerze brak ruchu spowodował że zaczęły pojawiać się żylaki, warto już wtedy udać się do specjalisty, aby zapobiec dalszemu rozwojowi, a zwłaszcza zmienić swój tryb życia na bardziej ruchowy.


Najciekawsze porady... motyl noga...

Ostatnio komentowane porady

Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your...
Miałem kiedyś okazję zwiedzać zakład produkcyjny PZL...
Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your...
Hey, this is Eric and I ran across wujek-dobra-rada.pl a few...
porada: Laser fraksyjny
Słyszałam dużo na temat zabiegów laserem. Efekty potrafią...
pajączki to nie robią sie czasenm z jedzenia syfów i...
Zawód wizażysty moim zdaniem musi wiązać się z głęboką...
Makijaż telewizyjny jest bardzo ważny ponieważ każdy chce...