Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaGdzie najczęściej występują żylaki? Ocena 5 na podstawie 6 komentarzy

Gdzie najczęściej występują żylaki?

Gdzie najczęściej występują żylaki?

Zmiany świadczące o niewydolności żylnej najczęściej uwidaczniają się na obszarze kończyn dolnych. Najpowszechniejszą formą są żylaki po przyśrodkowej stronie uda i na łydce. To właśnie tam zazwyczaj powstają nieestetyczne zmiany w postaci wybrzuszeń naczyń. Często zauważalne są również przebarwienia, a dodatkowo pacjenci uskarżają się na uczucie ciężkości i zmęczenia w nogach oraz swędzenie skóry. Dlaczego to właśnie ten obszar ciała jest najbardziej narażony na powstawanie tego typu patologii?


Przyczyny żylaków nóg

Żylaki powstające w okolicy przyśrodkowych stron ud oraz na łydkach spowodowane są niewydolnością jednego z największych naczyń składających się na układ powierzchniowy - czyli żyły odpiszczelowej. Rozpoczyna się ona w okolicy pachwiny i ciągnie aż do kostki. Posiada bardzo liczne dopływy, dlatego zbiera krew z dużej partii części przyśrodkowej obu kończyn. Gdy dochodzi do zaburzeń pracy zastawek, krew zaczyna cofać się i zamiast płynąć w kierunku serca, zalega w dolnych partiach. Ściany żył ulegają przez to rozparciu i poszerzeniu. Żylaki powodują również problem dla mikrokrążenia, dlatego wielu pacjentów zauważa zaczerwienie i zmiany koloru skóry na kończynach dolnych. Występuje również uporczywe swędzenie, a w bardziej zaawansowanych przypadkach pojawiają się wypryski i owrzodzenia.

U kogo mogą wystąpić żylaki?

Problem żylaków dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. Niestety w ostatnich latach zauważa się wzrost ich występowania u coraz młodszych osób. Żylaki wśród dzieci i młodzieży szkolnej nie stanowią już odosobnionych przypadków. Niekiedy uwarunkowane są genetycznie, ale duży wpływ mają również czynniki środowiskowe. Jako przyczynę wskazuje się często tryb siedzący i małą ilość ruchu. Z drugiej strony, osoby pracujące w pozycji stojącej i uprawiające wyczynowo sport również również cierpią na żylaki z powodu przeforsowania żył. Problemowi temu warto zapobiegać poprzez zdrowy styl życia. W sytuacji, gdy pojawią się pierwsze objawy nie warto zwlekać. Niewydolne żyły można w wielu przypadkach wyleczyć nieinwazyjnymi zabiegami. Obecnie operacje chirurgiczne przeprowadza się tylko w ciężkich postaciach żylaków. 

Dodaj komentarz

Adrianna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Żylaki to mój duży kompleks, muszę udać się do specjalisty z tym problemem.

Bartek
Dodano:
0
0

Bardzo ciekawy artykuł. W mojej rodzinie występowały żylaki. Boję się, że też mogę mieć.

Beata
Dodano:
0
0

Jeśli zauważymy żylaki na naszych nogach warto od razu się tym zainteresować. Można im zapobiec.

Adam
Dodano:
0
0

Miałem problemy z żylakami, bardzo pomogła mi klinika dr Palucha.

Natalia
Dodano:
0
0

Pracuję przy komputerze ale staram się dbać o moją aktywność ruchową. Obserwuję stan moich żył aby w razie niepokojących objawów od razu udać się do specjalisty.

~Karol
Dodano:
0
0

Jestem młodą osobą, cały dzień pracuje przy komputerze brak ruchu spowodował że zaczęły pojawiać się żylaki, warto już wtedy udać się do specjalisty, aby zapobiec dalszemu rozwojowi, a zwłaszcza zmienić swój tryb życia na bardziej ruchowy.


Najciekawsze porady... motyl noga...

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Good day, My name is Eric and unlike a lot of emails you...
Good day, My name is Eric and unlike a lot of emails you...
Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…...
Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…...
Bezpieczeństwo przedewszystkim
Takie uzależnienie jest coraz częstsze... Patrząc na nasze...
Nosiłam stały aparat ortodontyczny 3 lata temu. Efekty są...
Interesujący artykuł. Dzięki :)