Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaJaka aktywność fizyczna wskazana jest w chorobie nowotworowej? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Jaka aktywność fizyczna wskazana jest w chorobie nowotworowej?

Jaka aktywność fizyczna wskazana jest w chorobie nowotworowej?

Aktywność fizyczna jest pożądaną czynnością w naszym codziennym życiu i uznawana jest za jeden z wyznaczników tzw. zdrowego stylu życia. Odpowiednia ilość aktywności fizycznej odgrywa kluczową rolę w profilaktyce chorób — w tym nowotworów. W ostatnich latach przeprowadzono mnóstwo badań dotyczących aktywności ruchowej w profilaktyce raka, w trakcie terapii onkologicznej, a także po zakończeniu leczenia o charakterze onkologicznym, z których wynika, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa zdrowie oraz samopoczucie pacjenta.


Profilaktyka raka a aktywność fizyczna

Udokumentowano zależność pomiędzy aktywnością fizyczną a zdrowiem w ograniczaniu wielu nowotworów złośliwych. Badania wykazują, że regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na rak prostaty, raka piersi, raka płuca, raka jelita grubego, jak również raka układu pokarmowego. W przypadku aktywności fizycznej zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jest analogiczne do stopnia aktywności fizycznej. Osoby uprawiające sport trzy razy w tygodniu i prowadzące zdrowy tryb życia zmniejszają ryzyko zachorowania o 1/3 w porównaniu do osób, które nie ćwiczą. Oczywiście ruch, poza efektem wyszczuplającym, umożliwia nam spalenie w organizmie odkładającego się nadmiaru tłuszczu oraz cukrów, od których dochodzi do nadmiernego pęcznienia komórek tłuszczowych. W wielu przypadkach choroby nowotworowe mają związek z prowadzonym przez nas stylem życia, dlatego warto zmienić nasze podejście i zacząć regularnie uprawiać sport, zmienić dietę, a także postawić na odpowiednią ilość snu i odpoczynku oraz zmienić nastawienie na bardziej pozytywne.

Nadwaga a rak

Nadwaga może sprzyjać wystąpieniu choroby nowotworowej, ponieważ modyfikuje wiele parametrów w organizmie, które wpływają na metabolizm komórek nowotworowych. Zwłaszcza w przypadku otyłości brzusznej istnieje większe ryzyko rozwoju komórek nowotworowych na skutek znacznego stężenia hormonów i czynników wzrostu. Aktywność fizyczna powinna być częścią naszego codziennego życia — liczy się regularność oraz zmniejszenie ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej.

Dodaj komentarz

Yano
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Aktywność fizyczna a dobre zdrowie i samopoczucie to idealnie dobrana para!


Najciekawsze porady... motyl noga...

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your...
Miałem kiedyś okazję zwiedzać zakład produkcyjny PZL...
Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your...
Hey, this is Eric and I ran across wujek-dobra-rada.pl a few...
Nie wiedziałam,że taki masaż bańką chińską ma tyle...
Podczas wyboru sukni ślubnej towarzyszyła mi rodzina,...
Kiedyś nie potrafiłam rozróżnić rodzaju kaszlu.
Bardzo fajny ale ciężki zawód. i jeszcze te koszty to na...