Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaJaka aktywność fizyczna wskazana jest w chorobie nowotworowej? Ocena 5 na podstawie 5 komentarzy

Jaka aktywność fizyczna wskazana jest w chorobie nowotworowej?

Jaka aktywność fizyczna wskazana jest w chorobie nowotworowej?

Aktywność fizyczna jest pożądaną czynnością w naszym codziennym życiu i uznawana jest za jeden z wyznaczników tzw. zdrowego stylu życia. Odpowiednia ilość aktywności fizycznej odgrywa kluczową rolę w profilaktyce chorób — w tym nowotworów. W ostatnich latach przeprowadzono mnóstwo badań dotyczących aktywności ruchowej w profilaktyce raka, w trakcie terapii onkologicznej, a także po zakończeniu leczenia o charakterze onkologicznym, z których wynika, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa zdrowie oraz samopoczucie pacjenta.


Profilaktyka raka a aktywność fizyczna

Udokumentowano zależność pomiędzy aktywnością fizyczną a zdrowiem w ograniczaniu wielu nowotworów złośliwych. Badania wykazują, że regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na rak prostaty, raka piersi, raka płuca, raka jelita grubego, jak również raka układu pokarmowego. W przypadku aktywności fizycznej zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jest analogiczne do stopnia aktywności fizycznej. Osoby uprawiające sport trzy razy w tygodniu i prowadzące zdrowy tryb życia zmniejszają ryzyko zachorowania o 1/3 w porównaniu do osób, które nie ćwiczą. Oczywiście ruch, poza efektem wyszczuplającym, umożliwia nam spalenie w organizmie odkładającego się nadmiaru tłuszczu oraz cukrów, od których dochodzi do nadmiernego pęcznienia komórek tłuszczowych. W wielu przypadkach choroby nowotworowe mają związek z prowadzonym przez nas stylem życia, dlatego warto zmienić nasze podejście i zacząć regularnie uprawiać sport, zmienić dietę, a także postawić na odpowiednią ilość snu i odpoczynku oraz zmienić nastawienie na bardziej pozytywne.

Nadwaga a rak

Nadwaga może sprzyjać wystąpieniu choroby nowotworowej, ponieważ modyfikuje wiele parametrów w organizmie, które wpływają na metabolizm komórek nowotworowych. Zwłaszcza w przypadku otyłości brzusznej istnieje większe ryzyko rozwoju komórek nowotworowych na skutek znacznego stężenia hormonów i czynników wzrostu. Aktywność fizyczna powinna być częścią naszego codziennego życia — liczy się regularność oraz zmniejszenie ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej.

Dodaj komentarz

~Adam
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Pomocne informacje

~Rafał
Dodano:
0
0

Ciekawy artykuł

~Ada
Dodano:
0
0

Aktywność jest ważnym elementem jeżeli chodzi o zdrowie człowieka

~Katarzyna
Dodano:
0
0

Zawsze warto mieć minimalną aktywność fizyczną

Yano
Dodano:
0
0

Aktywność fizyczna a dobre zdrowie i samopoczucie to idealnie dobrana para!


Najciekawsze porady... motyl noga...

Ostatnio komentowane porady

Czy osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką?...
Jakie warunki trzeba spełnić żeby ogłosić upadłość...
Hi wujek-dobra-rada.pl Admin! Eric here with a quick thought...
Ile kosztuje złożenie wniosku o upadłość konsumencką?...
porada: Mezoterapia
Interesujący temat
Gdzie można zrobić taki masaż w Rzeszowie?
Fajnie jest mieć dobrego dietetyka
Pomocny artykuł