Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaJaka aktywność fizyczna wskazana jest w chorobie nowotworowej? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Jaka aktywność fizyczna wskazana jest w chorobie nowotworowej?

Jaka aktywność fizyczna wskazana jest w chorobie nowotworowej?

Aktywność fizyczna jest pożądaną czynnością w naszym codziennym życiu i uznawana jest za jeden z wyznaczników tzw. zdrowego stylu życia. Odpowiednia ilość aktywności fizycznej odgrywa kluczową rolę w profilaktyce chorób — w tym nowotworów. W ostatnich latach przeprowadzono mnóstwo badań dotyczących aktywności ruchowej w profilaktyce raka, w trakcie terapii onkologicznej, a także po zakończeniu leczenia o charakterze onkologicznym, z których wynika, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa zdrowie oraz samopoczucie pacjenta.


Profilaktyka raka a aktywność fizyczna

Udokumentowano zależność pomiędzy aktywnością fizyczną a zdrowiem w ograniczaniu wielu nowotworów złośliwych. Badania wykazują, że regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na rak prostaty, raka piersi, raka płuca, raka jelita grubego, jak również raka układu pokarmowego. W przypadku aktywności fizycznej zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jest analogiczne do stopnia aktywności fizycznej. Osoby uprawiające sport trzy razy w tygodniu i prowadzące zdrowy tryb życia zmniejszają ryzyko zachorowania o 1/3 w porównaniu do osób, które nie ćwiczą. Oczywiście ruch, poza efektem wyszczuplającym, umożliwia nam spalenie w organizmie odkładającego się nadmiaru tłuszczu oraz cukrów, od których dochodzi do nadmiernego pęcznienia komórek tłuszczowych. W wielu przypadkach choroby nowotworowe mają związek z prowadzonym przez nas stylem życia, dlatego warto zmienić nasze podejście i zacząć regularnie uprawiać sport, zmienić dietę, a także postawić na odpowiednią ilość snu i odpoczynku oraz zmienić nastawienie na bardziej pozytywne.

Nadwaga a rak

Nadwaga może sprzyjać wystąpieniu choroby nowotworowej, ponieważ modyfikuje wiele parametrów w organizmie, które wpływają na metabolizm komórek nowotworowych. Zwłaszcza w przypadku otyłości brzusznej istnieje większe ryzyko rozwoju komórek nowotworowych na skutek znacznego stężenia hormonów i czynników wzrostu. Aktywność fizyczna powinna być częścią naszego codziennego życia — liczy się regularność oraz zmniejszenie ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej.

Dodaj komentarz

Yano
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Aktywność fizyczna a dobre zdrowie i samopoczucie to idealnie dobrana para!


Najciekawsze porady... motyl noga...

Ostatnio komentowane porady

Good day, My name is Eric and unlike a lot of emails you...
Good day, My name is Eric and unlike a lot of emails you...
Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…...
Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…...
Bardzo dużo informacji w tym artykule.
Bardzo ciekawy artykuł o tym jak powinien wyglądać makijaż...
Fajne porady na to, jak zapobiegać powstawaniu żylaków.
Ile to teraz tych wszystkich zabiegów jest