Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaJakie są rodzaje stałych aparatów ortodontycznych? Ocena 5 na podstawie 8 komentarzy

Jakie są rodzaje stałych aparatów ortodontycznych?

Jakie są rodzaje stałych aparatów ortodontycznych?

Stałe aparaty ortodontyczne to skuteczny sposób na korygowanie wad zgryzu. Jednak na efekty działania tego typu leczenia trzeba dość długo czekać. Szacuje się, że przeciętny okres leczenia wynosi około dwóch lat, a jego koszta oscylują w okolicy nawet 10 tysięcy złotych. Współczesna ortodoncja oferuje pacjentom wiele rodzajów stałych aparatów. Dobór odpowiedniego uzależniony jest od wielu czynników. Co należy wiedzieć o stałych aparatach ortodontycznych?


aparaty stałe

Aparaty stałe swoją skuteczność zawdzięczają efektywności i precyzji. To także bardzo wygodna opcja, która działa bez względu na pacjenta. Osoba nosząca aparat stały nie musi pamiętać o jego regulowaniu lub zakładaniu w ogóle. Wskazaniem do założenia odpowiedniego aparatu ortodontycznego są wady zgryzu, które przeszkadzają w życiu codziennym, np. przodozgryz, tyłozgryz, zgryz głęboki, stłoczenia czy zgryz otwarty.
Niestety, istnieje także kilka przeciwwskazań do zakładania stałego aparatu ortodontycznego. Najważniejszą przeszkodą są zęby niewyleczone. W przypadku zapalenia dziąseł czy próchnicy czy chorób przyzębia, konieczne jest uprzednie wyleczenie wszystkich istniejących ubytków. Ponadto, z aparatów nie powinny korzystać osoby chore na cukrzycę czy schorzenia obniżające odporność organizmu. Pacjentom posiadającym korony i mosty również nie zaleca się noszenia stałych aparatów. 

rodzaje stałych aparatów

Wyróżnia się kilka rodzajów aparatów stałych. Są to:
- aparaty ortodontyczne - nakładki składające się z zamków , pierścieni i łuków. Jego działanie polega na tym, że łuk wywiera nacisk na zęby, wywołując tym samym ich przemieszczanie. Zamki służące regulacji są ustawiane raz na kilka miesięcy. Drut też wymienia się na coraz mocniejszy. Czas stosowania aparatu ortodontycznego może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat.
- stałe aparaty utrzymujące dostęp - metoda stosowana najczęściej u dzieci. W przypadku, gdy maluchowi za wcześnie wypadnie mleczak, do czasu pojawienia się zęba stałego stosowany jest aparat zapewniający utrzymanie właściwych odstępów. Aparat ten ma formę pierścienia oraz druta rozciągniętego do zęba po przeciwnej stronie.
- specjalne aparaty stałe - aparaty wykorzystywane do kontroli złych nawyków, np. ssania kciuka czy popychania zębów językiem. Ten rodzaj aparatu zakłada się przy pomocy specjalnych pierścieni. Nie jest to najwygodniejsza metoda korygowania zgryzu, dlatego też aparat ten stosuje się dość rzadko. Sprawdź także: https://www.kolodziejczykowie.pl/uslugi/ortodoncja


Jak dbać o higienę jamy ustnej, gdy na zębach założony jest aparat ortodontyczny? Dentyści zalecają, aby zaopatrzyć się w specjalny zestaw akcesoriów do mycia zębów. Znajdują się w nim: szczoteczki z rowkiem, nitki dentystyczne o utwardzonej końcówce, wyciorki różnej grubości oraz dobry płyn do płukania jamy ustnej. Dzięki nim możliwe jest dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz samego aparatu.

Dodaj komentarz

~Ela
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Przydatne porady

~Katarzyna
Dodano:
0
0

Aparat stały jest dobrym rozwiązaniem

~Rafał
Dodano:
0
0

Ciekawy temat artykułu

Ola
Dodano:
0
0

Nosiłam stały aparat ortodontyczny 3 lata temu. Efekty są świetne i nadal się utrzymują. Polecam skorzystać z usług ortodonty posiadającego wiele pozytywnych opinii.

~Natalia
Dodano:
0
0

Ważnym etapem jest wybór odpowiedniej kliniki stomatologicznej.

~Marek
Dodano:
0
0

Ciekawy artykuł opisujący jakie mamy rodzaje aparatów.

~Klaudia
Dodano:
0
0

Artykuł o tym jak zadbać o dobry zgryz.

~Magda
Dodano:
0
0

Ciekawy artykuł


Ostatnio komentowane porady

Sennik to rodzaj specjalnego słownika, który zawiera...
Czy osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką?...
Jakie warunki trzeba spełnić żeby ogłosić upadłość...
Hi wujek-dobra-rada.pl Admin! Eric here with a quick thought...
Dermatologia estetyczna pozwala na pozbycie się różnego...
Jestem młodą osobą, cały dzień pracuje przy komputerze...
Wybór dobrego aparatu ortodontycznego jest ważne aby nasz...
Pomocne informacje na temat żylaków