Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaKaszel suchy czy mokry jak rozróżnić? Ocena 5 na podstawie 6 komentarzy

Kaszel suchy czy mokry jak rozróżnić?

Kaszel suchy czy mokry jak rozróżnić?

Kaszel - zmora każdego, kto zmaga się z przeziębieniem lub infekcją układu oddechowego. Kaszel jest reakcją, która następuje w efekcie podrażnienia dróg oddechowych rozmaitymi czynnikami. Zanieczyszczenia drażnią zakończenia nerwów umiejscowione w błonach śluzowych, co powoduje odruchową reakcję organizmu. Jako że czynniki drażniące mogą być różne, tak też można rozpoznać dwa rodzaje kaszlu - mokry oraz suchy. Z kaszlem mokrym mamy do czynienia wtedy, kiedy towarzyszy mu wydzielina zalegająca w drogach oddechowych. Aby dobrze rozpoznać kaszel, warto wiedzieć, w jakim momencie się pojawił i jakie dolegliwości mu towarzyszyły.


Kaszel suchy

Kaszel suchy określany jest mianem bezproduktywnego. Ma duszący charakter i nie towarzyszy mu odkrztuszanie flegmy. Charakterystyczne dla kaszlu suchego jest nieprzyjemne uczucie łaskotania w gardle i fakt, że przeszkadza on zarówno w dzień, jak i w nocy. Po kilku dniach kaszel suchy najczęściej przechodzi w kaszel mokry. Tak się dzieje w przypadku przeziębienia czy zwykłej infekcji dróg oddechowych. Jeśli jednak kaszel suchy męczy dłużej, warto zasięgnąć opinii lekarza. Nieustający kaszel może być oznaką poważniejszych chorób, np. alergii czy astmy. Jak więc poradzić sobie z kaszlem suchym? Tutaj z pomocą przyjdą nam specjalne leki przeciwkaszlowe zawierające w swoim składzie kodeinę. Warto także sięgnąć po ziołowe specyfiki na bazie tymianku, babki lancetowatej czy prawoślazu. W leczeniu suchego kaszlu warto także zadbać o dodatkowe nawilżanie powietrza oraz stosowanie specjalnych aerozoli.

Kaszel mokry

W zwykłych przeziębieniach czy infekcjach kaszel suchy po 2-3 dniach zmienia się w kaszel mokry. To bardzo dobry znak, mówiący nam, że organizm dobrze radzi sobie z chorobą i usuwa drobnoustroje odpowiedzialne za zakażenie. Zalegająca w drogach oddechowych wydzielina (flegma) ulega podczas kaszlu "odrywaniu", co powoduje charakterystyczny dźwięk. Kaszel mokry jest przeważnie mniej duszący i ustępuje po tym, jak cała wydzielina zostanie odkrztuszona i usunięta. Na podstawie kolory flegmy można ustalić charakter infekcji. Wydzielina o żółtawym zabarwieniu i dużej gęstości świadczy o zakażeniu bakteryjnym, a flegma przezroczysta to znak zakażenia i podłożu wirusowym.
Aby szybciej pozbyć się kaszlu mokrego, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty rozrzedzające wydzielinę i wspierające odkrztuszanie. To dostępne bez recepty leki, najczęściej w formie syropu lub tabletek z zawartością acetylocyseiny. Tego typu specyfiki stosuje się najczęściej na noc, by zdążyły zadziałać i w dzień ułatwiły odkrztuszanie.

Dodaj komentarz

Asia
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Kaszel czasami jest objawem alergii.

Sabina
Dodano:
0
0

Długotrwały kaszel suchy jest męczący dla naszego organizmu.

Oliwia
Dodano:
0
0

Duża dawka informacji.

Lidia
Dodano:
0
0

Kiedyś nie potrafiłam rozróżnić rodzaju kaszlu.

Patrycja
Dodano:
0
0

Gdy w okresie przeziębienia pojawia się kaszel mokry, sięgam po syropy wspierające odksztuszanie.

Sylwia
Dodano:
0
0

Rozróżnienie kaszlu suchego od mokrego czasami sprawia trudność.


Najciekawsze porady... motyl noga...

Ostatnio komentowane porady

Hi wujek-dobra-rada.pl Administrator! my name’s Eric and I...
Medycyna estetyczna nabiera szybko popularność w...
Interesujący temat artykułu
W ofercie jest coraz więcej różnych zabiegów
Klasyczne szpilki zawsze się nadają na wesele
Dermatologia estetyczna brzmi obiecująco
Ruch to podstawa, powinniśmy sobie go jak najwięcej...
Dobrze, że mężczyźni zaczynają dbać o siebie i że jest...