Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaPRP - co to jest? Ocena 5 na podstawie 7 komentarzy

PRP - co to jest?

PRP - co to jest?

Terapia PRP (z ang. Platlet Rich Plasma) stosowana jest w wielu gałęziach medycyny. Często wykonywana jest przez lekarzy ortopedów u osób, u których wystąpiły urazy ścięgien czy stawów. Jest także popularna w zabiegach okulistycznych i stomatologicznych. Bez wątpienia jednak największe zastosowanie dla niej znalazła medycyna estetyczna. Zabieg znany szeroko pod nazwą "wampirzy lifting" to jedna z najpopularniejszych procedur. Obecnie niemal każda klinika medycyny estetycznej, która podąża za nowoczesnymi trendami posiada go w swojej ofercie. Co warto wiedzieć o PRP?


Czym jest PRP?

PRP to inaczej osocze bogatopłytkowe. Jest to autologiczny koncentrat zawierający płytki krwi zawieszone w niewielkiej ilości osocza. Uznaje się, że stężenie płytek krwi może wynosić nawet milion na milimetr kwadratowy. Dzięki temu substancja ta jest bogata w czynniki wzrostu, które wykazują dobroczynne działanie. Przyspieszają odnowę tkanek i pobudzają fibroblasty do intensywnej produkcji kolagenu. Osocze bogatopłytkowe jest dla wielu pacjentów bardziej atrakcyjną metodą terapii niż na przykład zabiegi, w których wykorzystuje się kwas hialuronowy. Preparat jest pozyskiwany w całości z krwi pacjenta, dlatego nie powoduje ryzyka reakcji immunologicznej.

Jak otrzymuje się PRP?

Do pozyskania osocza niezbędny jest odpowiedni zestaw narzędzi i urządzenia dla medycyny estetycznej. Koncentrat PRP pozyskuje się z krwi. Pobiera się ją najczęściej z żyły w zgięciu łokcia w sposób podobny, jak do badań laboratoryjnych. W dniu zabiegu pacjent nie musi być jednak na czczo. Ilość krwi jaka jest pobierana jest niewielka.
Najczęściej jest to kilka, maksymalnie kilkadziesiąt mililitrów krwi, w zależności od tego jak duży obszar skóry poddaje się zabiegowi. Krew trafia do specjalnych separatorów, które umieszczane są w wirówce. Tam zachodzi proces wirowania, podczas którego osocze oddziela się od innych składników krwi, co trwa zazwyczaj około kilku minut. Po zakończeniu wirowania, preparat jest gotowy do podania. Odciąga się go przy pomocy strzykawki z igłą. Popularna do iniekcji jest także kaniula.

Jak działa PRP?

Po pobraniu krwi, odseparowaniu osocza i podania go pacjentowi, czynniki wzrostu zaczynają aktywnie oddziaływać na miejsce zabiegowe, pobudzając procesy naprawcze. W zależności od tego w jakie miejsce zostanie podane osocze bogatopłytkowe, rezultaty mogą się różnić. Najczęściej wykorzystuje się je w zabiegach odmładzających, ponieważ osocze pobudza naturalne procesy produkcji włókien kolagenowych, sprawiając, że skóra staje się gęstsza, gładsza i bardziej jędrna. Następuje również redukcja zmarszczek, wyrównany zostaje koloryt skóry, a drobne blizny stają się mniej widoczne. Terapia daje długotrwałe efekty, które utrzymują się przez wiele miesięcy.

Dodaj komentarz

~Ada
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Fajnie, że coraz więcej zabiegów jest dostępnych

~Adam
Dodano:
0
0

Pomocny artykuł

~Ela
Dodano:
0
0

Ciekawy zabieg

~Katarzyna
Dodano:
0
0

Bardzo ciekawy artykuł na temat zabiegu PRP

Dorota
Dodano:
0
0

Dowiedziałam się co to jest PRP, bardzo zaciekawił mnie ten zabieg.

~Hanka
Dodano:
0
0

Słyszałam o terapii osoczem bogatopłytkowym. Podobno bardzo skuteczne w zabiegach odmładzających.

~Wanda
Dodano:
0
0

Osocze bogatopłytkowe, jest skuteczne pomaga przyśpieszyć odnowę tkanek i pobudza fibroblasty do intensywnej produkcji kolagenu.


Najciekawsze porady... motyl noga...

Ostatnio komentowane porady

Czy osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką?...
Jakie warunki trzeba spełnić żeby ogłosić upadłość...
Hi wujek-dobra-rada.pl Admin! Eric here with a quick thought...
Ile kosztuje złożenie wniosku o upadłość konsumencką?...
Koszulki w pastelowy kolory świetnie wyglądają
Fotelik z funkcją spania to najlepszy wybór na rynku
Aktywność, która będzie nam sprawiała przyjemność to...
Teraz już wiadomo co za badanie będę mieć.