Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaRehabilitacja noworodków Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Rehabilitacja noworodków

Rehabilitacja noworodków

Pierwszy rok życia malucha to najistotniejszy czas w jego rozwoju, zmiany zachodzące w jego motoryce można zaobserwować niemal z dnia na dzień. W tym właśnie okresie rozwoju warto skonsultować się z lekarzem rehabilitantem, który stwierdzi czy dziecko prawidłowo się rozwija. Jeżeli zauważy jakieś niepokojące zmiany, wczesna rehabilitacja noworodków pozwoli skorygować występujące nieprawidłowości, a nawet całkowicie jest zlikwidować. Rehabilitacja niemowlaka ma na celu przywrócenie mu pełnej sprawności fizycznej.


W przypadku maluszków głównym celem rehabilitanta jest pobudzenie niewykształconych funkcji motorycznych ciała lub ich skorygowanie. Im szybciej wykryjemy u dziecka nieprawidłowość ruchową, tym większe są szanse na dalszy prawidłowy rozwój. Rehabilitacja w pierwszym miesiącu życia jest również znacznie prostsza niż z dzieckiem, który zaczyna raczkować lub uczyć się chodzić. 
Do objawów, które powinny zaniepokoić i mogą wskazywać na nieprawidłowy rozwój niemowląt, zaliczane jest napinanie kończyn i tułowia, zbytnie odciąganie głowy do tyłu, niechęć leżenia na brzuszku, częste ulewanie przy karmieniu oraz wiele innych.
Natomiast u dzieci, które ukończyły 3 miesiąc życia, niepokój powinno wzbudzić zbyt silne zginanie kciuka, mała ilość snu dziecka oraz tzw. rozbiegany wzrok.
Jeżeli zauważymy objawy, warto zgłosić się jak najprędzej do specjalisty, który oceni stan dziecka od strony funkcjonalnej. Rehabilitacja noworodków polega na podjęciu szybkich działań, aby zapobiec poważnym powikłaniom zdrowotnym. Metoda rehabilitacji noworodka będzie wybrana przez lekarza specjalistę i przeprowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Rehabilitacja z dzieckiem powinna mieć formę zabawy, aby nie ulegało ono nadmiernemu stresowi.
Na terenie Rzeszowa doświadczeni fizjoterapeuci dziecięcy, którzy zajmują się kompleksową rehabilitacją niemowląt oraz dzieci współpracują ze szpitalem specjalistycznym PRO-FAMILIA. W pracy dyplomowane terapeutki stosują metodę NDT-Bobath, metodę Vojty, metodę Prechtla. Wszystkie zajęcia są bezpośrednio dostosowane do pacjenta i mają na celu stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka.

Dodaj komentarz

Andżelika
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Dla mnie jako przyszłej mamy ten artykuł jest bardzo interesujący.

Sabina
Dodano:
0
0

Bardzo pomocny artykuł.


Najciekawsze porady... motyl noga...

Ostatnio komentowane porady

Hey there, I just found your site, quick question… My...
Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your...
Cool website! My name’s Eric, and I just found your site...
Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…...
Kilka miesięcy temu zostały wybielałam zęby u specjalisty,...
Dobrą opcją dla dzieci jest wybór kolorowych gumeczek na...
Interesujący artykuł. Dzięki :)
Choroby żył we wczesnym stadium można zatrzymać. Istnieją...