Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaSzczepionka AstraZeneca czy doustna antykoncepcja hormonalna — co bardziej wpłynie na rozwój żylaków? Ocena 5 na podstawie 4 komentarzy

Szczepionka AstraZeneca czy doustna antykoncepcja hormonalna — co bardziej wpłynie na rozwój żylaków?

Szczepionka AstraZeneca czy doustna antykoncepcja hormonalna — co bardziej wpłynie na rozwój żylaków?

Ostatnio na forum publicznym można usłyszeć wiele kontrowersji na temat podawania szczepionki AstraZeneca przeciwko Covid-19 osobom z uwarunkowania genetycznymi do przewlekłej niewydolności żylnej, która objawia się powstawaniem pajączków i żylaków, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zakrzepicy żył głębokich, która grozi utratą zdrowia, a nawet życia. Jednakże czy ryzyko związane z przyjęciem szczepionki jest większe niż związane z nią korzyści? A co z doustną antykoncepcją hormonalną, która również może wpłynąć na układ krwionośny kobiety? Co zwiększa podatność na pojawienie się przewlekłej niewydolności żylnej — szczepionka AstraZeneca czy tabletki antykoncepcyjne?


Czy szczepienie jest bezpieczne?

Oficjalne oświadczenie koncernu AstraZeneca wskazują na niewielką liczbę osób, u których po podaniu szczepionki doszło do zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej czy zakrzepicy zatok żylnych mózgu — jest to niewielki odsetek w porównaniu z ryzykiem zakrzepicy żylnej u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję hormonalną. Jeżeli po przyjęciu szczepionki zauważymy u siebie niepokojące objawy w postaci: bólu brzucha, niesłabnących bóli głowy, skrócenia oddechu czy pojawienia się na skórze wybroczyn, konieczne jest udanie się do lekarza specjalisty. W ogólnym rozrachunku ryzyko pojawienia się zakrzepicy żylnej po przyjęciu szczepionki AstraZeneca jest niskie, dlatego korzyści związane z otrzymaniem szczepionki przewyższają to ryzyko.

Antykoncepcja hormonalna a żylaki

Antykoncepcję hormonalną uważa się za jedną z głównych przyczyn występowania pajączków, żylaków i chorób zakrzepowych szczególnie u młodych kobiet. Najczęściej stosowaną metodą antykoncepcyjną jest doustna terapia za pomocą dwuskładnikowej tabletki, która zawiera progesteron i estrogen, który znacznie zwiększ ryzyko powstawania zakrzepów. Hormony wpływają na strukturę kolagenu, który jest jednym z głównych budulców naczyń krwionośnych — doprowadza to do zmniejszenia elastyczności naczyń krwionośnych i zastoju krwi, czyli pojawiania się pajączków oraz żylaków.

Dodaj komentarz

~Rafał
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Fajny artykuł

~Adam
Dodano:
0
0

Przydatne informacje

~Ela
Dodano:
0
0

Ciekawy artykuł

~Katarzyna
Dodano:
0
0

Pomocne porady


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Czy osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką?...
Jakie warunki trzeba spełnić żeby ogłosić upadłość...
Hi wujek-dobra-rada.pl Admin! Eric here with a quick thought...
Ile kosztuje złożenie wniosku o upadłość konsumencką?...
Dziękuję za informację o tym, że można zwrócić się o...
Ciekawy temat artykułu jakim są choroby żylne
porada: Mezoterapia
Ciekawa metoda na odmłodzenie organizmu
Nie wyobrażam sobie skorzystać z usług jakiejś...