Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaSzczepionka AstraZeneca czy doustna antykoncepcja hormonalna — co bardziej wpłynie na rozwój żylaków?

Szczepionka AstraZeneca czy doustna antykoncepcja hormonalna — co bardziej wpłynie na rozwój żylaków?

Szczepionka AstraZeneca czy doustna antykoncepcja hormonalna — co bardziej wpłynie na rozwój żylaków?

Ostatnio na forum publicznym można usłyszeć wiele kontrowersji na temat podawania szczepionki AstraZeneca przeciwko Covid-19 osobom z uwarunkowania genetycznymi do przewlekłej niewydolności żylnej, która objawia się powstawaniem pajączków i żylaków, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zakrzepicy żył głębokich, która grozi utratą zdrowia, a nawet życia. Jednakże czy ryzyko związane z przyjęciem szczepionki jest większe niż związane z nią korzyści? A co z doustną antykoncepcją hormonalną, która również może wpłynąć na układ krwionośny kobiety? Co zwiększa podatność na pojawienie się przewlekłej niewydolności żylnej — szczepionka AstraZeneca czy tabletki antykoncepcyjne?


Czy szczepienie jest bezpieczne?

Oficjalne oświadczenie koncernu AstraZeneca wskazują na niewielką liczbę osób, u których po podaniu szczepionki doszło do zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej czy zakrzepicy zatok żylnych mózgu — jest to niewielki odsetek w porównaniu z ryzykiem zakrzepicy żylnej u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję hormonalną. Jeżeli po przyjęciu szczepionki zauważymy u siebie niepokojące objawy w postaci: bólu brzucha, niesłabnących bóli głowy, skrócenia oddechu czy pojawienia się na skórze wybroczyn, konieczne jest udanie się do lekarza specjalisty. W ogólnym rozrachunku ryzyko pojawienia się zakrzepicy żylnej po przyjęciu szczepionki AstraZeneca jest niskie, dlatego korzyści związane z otrzymaniem szczepionki przewyższają to ryzyko. Przeczytaj również tutaj

Antykoncepcja hormonalna a żylaki

Antykoncepcję hormonalną uważa się za jedną z głównych przyczyn występowania pajączków, żylaków i chorób zakrzepowych szczególnie u młodych kobiet. Najczęściej stosowaną metodą antykoncepcyjną jest doustna terapia za pomocą dwuskładnikowej tabletki, która zawiera progesteron i estrogen, który znacznie zwiększ ryzyko powstawania zakrzepów. Hormony wpływają na strukturę kolagenu, który jest jednym z głównych budulców naczyń krwionośnych — doprowadza to do zmniejszenia elastyczności naczyń krwionośnych i zastoju krwi, czyli pojawiania się pajączków oraz żylaków.

Dodaj komentarz


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Odpowiednia pielęgnacja dłoni to postawa pięknego wyglądu...
Ciekawym zabiegiem jest iniekcja usieciowanym kwasem...
Warto wybrać drukarkę która ma dodatkowe funkcje.
Wybór drukarki niekiedy jest bardzo trudny.
Odpowiednia pielęgnacja dłoni to postawa pięknego wyglądu...
Pierwsze miesiące pracy jako wizażystki były ciężkie. Po...
Gdy w okresie przeziębienia pojawia się kaszel mokry,...
Bardzo ciekawy artykuł o tym jak powinien wyglądać makijaż...