Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaSzczepionka AstraZeneca czy doustna antykoncepcja hormonalna — co bardziej wpłynie na rozwój żylaków?

Szczepionka AstraZeneca czy doustna antykoncepcja hormonalna — co bardziej wpłynie na rozwój żylaków?

Szczepionka AstraZeneca czy doustna antykoncepcja hormonalna — co bardziej wpłynie na rozwój żylaków?

Ostatnio na forum publicznym można usłyszeć wiele kontrowersji na temat podawania szczepionki AstraZeneca przeciwko Covid-19 osobom z uwarunkowania genetycznymi do przewlekłej niewydolności żylnej, która objawia się powstawaniem pajączków i żylaków, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zakrzepicy żył głębokich, która grozi utratą zdrowia, a nawet życia. Jednakże czy ryzyko związane z przyjęciem szczepionki jest większe niż związane z nią korzyści? A co z doustną antykoncepcją hormonalną, która również może wpłynąć na układ krwionośny kobiety? Co zwiększa podatność na pojawienie się przewlekłej niewydolności żylnej — szczepionka AstraZeneca czy tabletki antykoncepcyjne?


Czy szczepienie jest bezpieczne?

Oficjalne oświadczenie koncernu AstraZeneca wskazują na niewielką liczbę osób, u których po podaniu szczepionki doszło do zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej czy zakrzepicy zatok żylnych mózgu — jest to niewielki odsetek w porównaniu z ryzykiem zakrzepicy żylnej u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję hormonalną. Jeżeli po przyjęciu szczepionki zauważymy u siebie niepokojące objawy w postaci: bólu brzucha, niesłabnących bóli głowy, skrócenia oddechu czy pojawienia się na skórze wybroczyn, konieczne jest udanie się do lekarza specjalisty. W ogólnym rozrachunku ryzyko pojawienia się zakrzepicy żylnej po przyjęciu szczepionki AstraZeneca jest niskie, dlatego korzyści związane z otrzymaniem szczepionki przewyższają to ryzyko.

Antykoncepcja hormonalna a żylaki

Antykoncepcję hormonalną uważa się za jedną z głównych przyczyn występowania pajączków, żylaków i chorób zakrzepowych szczególnie u młodych kobiet. Najczęściej stosowaną metodą antykoncepcyjną jest doustna terapia za pomocą dwuskładnikowej tabletki, która zawiera progesteron i estrogen, który znacznie zwiększ ryzyko powstawania zakrzepów. Hormony wpływają na strukturę kolagenu, który jest jednym z głównych budulców naczyń krwionośnych — doprowadza to do zmniejszenia elastyczności naczyń krwionośnych i zastoju krwi, czyli pojawiania się pajączków oraz żylaków.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady... motyl noga...

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Hey there, I just found your site, quick question… My...
Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your...
Cool website! My name’s Eric, and I just found your site...
Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…...
Znalazłam tu bardzo dużo ciekawych porad o jakich trzeba...
Razem z moim dzieckiem chodzimy do gabinetu stomatologicznego...
Warto inwestować w kursy udoskonalające nasze umiejętności...
Wybielanie najlepiej przeprowadzać w dobrych gabinetach...