Wujek Dobra Rada - najlepsze porady UrodaUSG - co oznacza ten skrót? Ocena 5 na podstawie 10 komentarzy

USG - co oznacza ten skrót?

USG - co oznacza ten skrót?

USG, czyli ultrasonografia, to metoda badania, w której wykorzystuje się ultradźwięki i ma ogromne zastosowanie w medycynie oraz weterynarii. Badanie tego typu jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne i pozwala uzyskać bieżący obraz badanego narządu. USG wykorzystuje się w celu diagnostyki oraz oceny stanu narządów. Jakie były początki ultrasonografii?


Na początek trochę historii...

Historia wskazuje, że pierwsze urządzenia tego typu miały zupełnie inne przeznaczenie. Uczeni europejscy i amerykańscy chcieli wykorzystywać ultrasonografy do badania metali, a w szczególności do wykrywania ich wad. Miało to miejsce w czasie pierwszej wojny światowej.
Postęp technologiczny i rozwój medycyny spowodowały, że pierwsze urządzenia diagnostyczne pojawiły się w środkach medycznych na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Przy czym wówczas USG wykorzystywane było do diagnostyki ciąży.
Pierwszy skaner generujący obraz narządów w prezentacji typu B powstał na początku lat 50-tych XX wieku. Dzięki niemu badano kamienie w woreczkach żółciowych czy nerkach, guzy sutków, oraz rozwijające się płody. Kilka lat później szwedzcy naukowcy skonstruowali aparat obrazujący w trybie M, dzięki któremu możliwe było badanie pracy zastawek serca. W 1954 roku Japończycy dokonali pierwszej na świecie oceny ruchu zastawek przy wykorzystaniu efektu Dopplera.

Jak właściwie działa ultrasonograf?

Mówiąc najprościej, urządzenie do USG zbudowane jest z części emitującej oraz części odbierającej fale ultradźwiękowe. Emiter nadaje falę o ustalonej częstotliwości wprost do diagnozowanego ośrodka. Następnie fala ta rozchodzi się w nim, odbija na granicy i wraca z powrotem do odbiornika. W badaniu wykorzystywane są zjawiska falowe, jakie zachodzą przy ultradźwiękach wysyłanych do tkanek. Istotne jest tu zwłaszcza odbicie fali na samej granicy ośrodków.
Na potrzeby urządzeń medycznych zakłada się, że we wszystkich tkankach prędkość poruszania się fali jest taka sama i wynosi 1540m/s. Dzięki temu można dokładnie ustalić odległość, jaka jest do miejsca, w którym fala się odbija. USG ortopedyczne stosowane w medycynie wykorzystuje częstotliwość oscylującą między 2 a 50 MHz. Za sprawą przetworników piezoelektrycznych fale ultradźwiękowe są przetwarzane w impulsy elektryczne.
Właściwie przeprowadzone badanie USG jest bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz wykonujący badanie przykłada do skóry głowicę, która obrazuje narządy wewnętrzne w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwa jest diagnostyka guzów czy zmian nowotworowych. Podczas badania generowany jest obraz badanego narządu - jego wielkość, położenie oraz występujące w nim nieprawidłowości.
Opis USG Ostrowiec zawiera rozpoznanie i wnioski mówiące, czy badany narząd jest zdrowy, czy też są na nim jakieś zmiany. Dodatkowo, do informacji pacjenta jest także podany model maszyny, która wykonała badanie.
USG pozwala na dokładną i szybką diagnostykę wielu różnych narządów. Jego zastosowanie jest niezwykle istotne w położnictwie, dzięki czemu możliwe jest monitorowanie rozwoju płodu w łonie matki. Jeśli szukasz placówki medycznej, świadczącej usługi z zakresu ultrasonografii, powinieneś zapoznać się z ofertą Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia. Placówka dysponuje najnowocześniejszymi urządzeniami, które zapewniają dokładne badanie.

Dodaj komentarz

~Ada
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Ciekawy tamt artykułu

~Adam
Dodano:
0
0

Zawsze warto wiedzieć co dokładnie jest robione na zabiegu na który masz iść

~Katarzyna
Dodano:
0
0

Przydatne informacje na temat badania USG

~Rafał
Dodano:
0
0

Kilka razy miałem robione badanie USG

Kacper
Dodano:
0
0

Super artykuł, dużo się dowiedziałem.

~Janek
Dodano:
0
0

Wiele razy w życiu miałem przeprowadzane badanie USG a nigdy nie zastanowiłem się na jakiej zasadzie to właściwie działa. Fajny, edukacyjny artykuł.

~Karol
Dodano:
0
0

Warto wiedzieć na czym polega i jak przeprowadzany jest taki zabieg.

~Teresa
Dodano:
0
0

W Rzeszowie mamy kilka dobrych klinik w których, można przeprowadzić taki zabieg.

~Ewa
Dodano:
0
0

Ciekawy artykuł opisujący co to jest USG.

~Adam
Dodano:
0
0

Teraz już wiadomo co za badanie będę mieć.


Najciekawsze porady... motyl noga...

Ostatnio komentowane porady

Czy osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką?...
Jakie warunki trzeba spełnić żeby ogłosić upadłość...
Hi wujek-dobra-rada.pl Admin! Eric here with a quick thought...
Ile kosztuje złożenie wniosku o upadłość konsumencką?...
Ciekawy artykuł
Nie słyszałam wcześniej o takim zabiegu.
Razem z moim dzieckiem chodzimy do gabinetu stomatologicznego...
Bardzo skuteczny zabieg.